Erdogan: Greqia keqtrajton refugjatët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Me rikthimin e tensioneve me Greqinë, presidenti turk Erdogan lëshon akuza të reja ndaj Athinës.

Duke folur në një konferencë për refugjatët në Stamboll, Erdogan akuzon autoritetet greke për grabitje, rrahje, persekutim dhe deri në vrasje të refugjatëve.

“Kohët e fundit, pothuajse 30,000 emigrantë, kryesisht gra dhe fëmijë, kanë humbur jetën në Mesdhe. Vendndodhja e dhjetëra mijëra fëmijëve sirianë që ikën në Evropë, nuk dihet. Pothuajse çdo ditë jemi dëshmitarë të gjendjes së rëndë të refugjatëve të përndjekur, grabitur, rrahur dhe vrarë nga Forcat e Sigurisë Greke” u shpreh presidenti turk.

Athina   iu përgjigj akuzave të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan për keqtrajtim të refugjatëve dhe ripohoi se “Greqia përgjigjet me veprime që shpëtojnë jetë në det”. Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i qeverisë greke, me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, pasi fundjavën e kaluar u shpëtuan 108 emigrantë, dhe 8 persona u zhdukën.

Turqia pret më shumë refugjatë se çdo vend tjetër në botë: Rreth 5 milionë, duke përfshirë të paktën 3.7 milionë sirianë. Në bazë të një marrëveshjeje të vitit 2016, BE-ja cakton fonde për të ndihmuar Turqinë me menaxhimin e emigrantëve në këmbim që forcat turke të ndalojnë migrantët që  përpiqen të arrijnë në shtetet Evropiane.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

TË FUNDIT

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...