Estonia akuzon Rusinë për shkelje të hapësirës ajrore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Estonia ka thirrur ambasadori rus pas akuzave se një helikopter ka shkelur hapësirën e saj ajrore.

Një helikopter rus MI-8 dyshohet se ka hyrë në hapësirën ajrore të Estonisë për 2 minuta të shtunën në mbrëmje pa marrë më leje.

Incidenti ka ndodhur në Koidula jo shumë larg qytetit rus, Pskov, sipas një komunikate të ushtrisë së Estonisë.

Kjo është shkelja e dytë e hapësirës ajrore që Rusia bën me Estonin brenda këtij viti.

Të premten, ambasadori rus në Danimarkë u thirr nga ministra e Jashtme pasi një anije ushtarake ruse shkeli dy herë ujërat e saj territoriale në Detin Baltik.

“I është komunikuar shumë qartë ambasadorit rus se ky veprim është plotësisht i papranueshëm”, tha ministri danez, Jeppe Kofod.

Ministri i Jashtëm i Danimarkës ka shtuar se kjo metodë bullizimi nuk do të funksionojë kundër Danimarkës dhe nuk do të pranohet asnjë provokim.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

TË FUNDIT

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...