Holanda dhe Danimarka aktivizojnë planet e krizës energjetike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Zyrtarët në Holandë kanë aktivizuar fazën e parë të një plani energjetik të krizës.

Sipas tyre, do të prodohet 2.8 miliardë metra kub gaz nga fusha e gazit Groningen deri në tetor 2023, nga 4.5 miliardë metra kub që është aktualisht.

Qeveria do të heqë gjithashtu një kufi në prodhimin në uzinat holandeze të qymyrit për të ruajtur gazin pasi Gazprom ndërpreu furnizimet në Europë.

Ministri i Energjisë Rob Jetten njoftoi masat në një konferencë shtypi në Hagë, raporton Sky News.

Ndërkohë, agjencia e energjisë e Danimarkës tha se ka aktivizuar gjithashtu hapin e parë të një plani tre-fazor të furnizimit me gaz me energji.

Strategjia në mënyrë efektive nënkupton një monitorim më të ashpër të tregut, për t’u përgatitur për ndërprerje të mundshme të gazit natyror nga Rusia.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

TË FUNDIT

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...