PE voton paketën, reduktim me 55% të gazit serrë deri në 2030-n

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Parlamenti Evropian mbështeti të mërkurën reformimin e tregut evropian të karbonit, duke lënë mënjanë frikën për vonesa në zbatimin e politikave të klimës, pasi ligjvënësit e kishin rrëzuar draftin në votimin e parë të mbajtur më herët gjatë muajit.

Propozimet do të ulnin më shpejt emetimet në tregun e karbonit të BE-së, që është dhe pika kyçe e një pakete ligjesh për të reduktuar prodhimin neto të gazit serrë me 55% deri në vitin 2030.

“Më në fund ia arritëm. Miratuam me shumicë të theksuar ligjin më të madh për klimën. Po hedhim një hap të madh përpara për këtë çështje, duke mbrojtur njëkohësisht vendet e punës”, thotë Peter Liese, euro-deputet i PPE-së.

Këtë herë, shumica e ligjvënësve mbështeti propozimin për të hequr gradualisht lejet pa përmbajtje CO2-shi për industritë brenda vitit 2032 dhe për t’i zëvendësuar ato me një tarifë karboni për çelikun, çimenton dhe produkte të tjera të importuara, të krijuara për të vendosur firmat evropiane dhe të huaja në një bazë të barabartë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

TË FUNDIT

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...