Scholz: BE të japë dritë jeshile për nisjen e negociatave me Shqipërinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kancelari gjerman Olaf Scholz përsëriti të mërkurën që vendet e Ballkanit Perëndimor të forcojnë perspektivat e tyre të anëtarësimit në BE dhe të përgatisin një lloj Plani Marshall për rindërtimin e pasluftës për Ukrainën.

Ai në një fjalim në Bundestag tha se Bashkimi Evropian duhet të japë më në fund dritën jeshile për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, duke shpjeguar politikat e qeverisë së tij përpara një serie samitesh midis Bashkimit Evropian, NATO-s dhe G7-ës.

Scholz tha se shpreson se samiti i nesërm ndërmjet Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, para Samitit të Këshillit të BE-së, do të gjejë një zgjidhje për bllokadën e Bullgarisë për hapjen e negociatave ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Maqedonisë Veriore.

“Nëse nuk tregojmë solidaritet me ato vende, atëherë Rusia dhe Kina do ta përdorin atë”, tha Scholz.

Ai shprehu mirëkuptimin për planet e disa liderëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor, të cilët kanë shqyrtuar mundësinë që të mos vijnë në samitin e nesërm për shkak të bllokadës së Bullgarisë, nga e cila hoqën dorë më vonë.

Në të njëjtën kohë, kancelari gjerman theksoi se me procesin e afrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Evropian, nevojitet reforma e brendshme e Bashkimit Evropian për të rritur aftësinë e tij për të pranuar anëtarë të rinj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

TË FUNDIT

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...