Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-së viziton Kievin, ndihmë për hetimet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Të martën, Prokurori i Përgjithshëm i SHBA-së, Merrick Garland vizitoi Kievin, kryeqytetin e Ukrainës.

Zyrtari i lartë iu bashkua prokurores së përgjithshme të Kievit, Iryna Venediktova dhe u zotua të ndihmojë në ndjekjen penale të krimeve të luftës të kryera që nga pushtimi rus në fund të shkurtit.

Gati katër muaj pas luftës Kievi thotë se ka identifikuar mijëra raste të dyshuara.

Ndërkohë, kryeministri i Luksemburgut Xavier Bettel është zyrtari më i fundit i rangut të lartë që vizitoi Ukrainën, pasi liderët e Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar udhëtuan në Kiev javën e kaluar.

“Asgjë nuk mund të transmetojë tmerrin e asaj që ka ndodhur këtu”, komentoi Bettel më vonë në rrjetet sociale.

Vizita vjen përpara samitit të Këshillit Evropian të së enjtes, ku Ukraina shpreson të bëhet një vend kandidat zyrtar për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Presidenti Zelenskyy shkroi në Twitter se ai kishte pasur telefonata të shumta me liderët evropianë, duke përfshirë Micheal Martin të Irlandës, kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez dhe Mette Frederiksen të Danimarkës.

Ministrat e BE-së pritet të japin dritën jeshile për kandidaturën e Ukrainës në BE, e cila do të ishte një nxitës i rëndësishëm moral për vendin e shkatërruar nga lufta.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

TË FUNDIT

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...