Macron përpjekje për të krijuar shumicën qeverisëse, opozita e refuzon

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një fjalimin e parë pas zgjedhjeve të së dielës, presidenti Emmanuel Macron i cili humbi shumicën qeverisëse bëri thirrje për bashkëpunim dhe kompromis.

Por qëllimi i tij për të krijuar një shumicë parlamentare në javët e ardhshme është refuzuar.

Udhëheqësi i ekstremit të majtë Jean-Luc Melenchon e përshkroi fjalimin e Macron të zhurmshëm dhe kërkoi që në parlament të paraqitet një votë mosbesimi për  kryeministren Elisabeth Borne.

“Nuk mund të ketë realitet tjetër përveç këtij: ekzekutivi është i dobët dhe Asambleja Kombëtare është e fortë falë legjitimitetit të tij të fundit. Kryeministri, si në të gjitha vendet demokratike të botës, duhet të dalë para Asamblesë Kombëtare dhe të kërkojë besimin e deputetëve. Nëse ajo nuk e ka këtë besim, duhet të japë dorëheqjen” u shpreh Melenchon.

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen e cila për herë të parë fitoi 89 deputetë në zgjedhjet e së dielës, shkroi në Tëitter se Macron pretendon se ka mbështetjen e qytetarëve.

Aleanca  e presidentit EnSemble fitoi 245 vende në Asamble, 44 deputetë më pak cka do t’i siguronte shumicën parlamentare.  Qeveria e tij ka ende fuqinë të qeverisë, por miratimin e ligjeve dhe reformave duhet të përballet me opozitën.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kosova merr vendim për targat, reciprocitet me Serbinë për letërnjoftime

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme elektronike mori vendim të mundësojë regjistrimin e automjeteve me targa RKS për të gjitha automjetet e pajisura...

Samiti i NATO-s, Rama: Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar në Samitin e NATO-s, mbajtur në Madrid, që Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Lajmin e ka...

Rreth 40 milionë njerëz në SHBA kanë rënë viktimë e mashtrimeve, thotë Civici

Ekonomisti Ardian Civici, i cili kohët e fundit ka botuar librin "Mashtruesit Financiarë", deklaroi se mashtrimi nuk është vetëm fenomen shqiptar, por edhe i...

TË FUNDIT

Kosova merr vendim për targat, reciprocitet me Serbinë për letërnjoftime

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme elektronike mori vendim të mundësojë regjistrimin e automjeteve me targa RKS për të gjitha automjetet e pajisura...

Samiti i NATO-s, Rama: Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar në Samitin e NATO-s, mbajtur në Madrid, që Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Lajmin e ka...

Rreth 40 milionë njerëz në SHBA kanë rënë viktimë e mashtrimeve, thotë Civici

Ekonomisti Ardian Civici, i cili kohët e fundit ka botuar librin "Mashtruesit Financiarë", deklaroi se mashtrimi nuk është vetëm fenomen shqiptar, por edhe i...

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...