Rindërtimi i Ukrainës do të jetë një detyrë për brezat, thotë Scholz

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kancelari gjerman, Ola Scholz tha gjatë fjalimit të tij të mërkurën në Bundestag, se rindërtimi i Ukrainës do të jetë një detyrë për brezat.

Scholz u shpreh se çfarë ai pa në qytetin e Irpin javën e kaluar, i kujtuan Gjermaninë e pas Luftës së Dytë Botërore, raporton Sky News.

Ai shpreu dëshirën për diskutimin e një “Plani Marshall për Ukrainën” në samitin e BE-së, duke shtuar se shpreson për një front të bashkuar për mbështetjen afatgjatë për Kievin.

Kancelari theksoi se do të duhet të shpenzohen miliardo euro për rindërtimin e Ukrainës dhe ftoi presidentin Volodimir Zelebnski të diskutojë këtë çështje me udhëheqësit e G7 të hënën.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Siria njeh si shtete të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

TË FUNDIT

Siria njeh si shtete të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

Britania e Madhe sanksionon njeriun e dytë më të pasur të Rusisë

Kushërira e Vladimir Putinit dhe njeriu i dytë më i pasur i Rusisë janë personat më të fundit të Kremlinit që janë sanksionuar nga...