Kryeministri britanik pëson goditje të dyfishtë, humbet në dy zgjedhje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri britanik Boris Johnson pësoi një goditje të dyfishtë, pasi votuesit në dy zgjedhje refuzuan partinë e tij konservatore, duke i bërë presion të mëtejshëm liderit britanik në një kohë kur partia e tij duket se po largohet gjithnjë e më shumë prej tij.

Në njësinë rurale të Anglisë jugperëndimore të Tiverton dhe Honiton, Liberal Demokratët e qendrës përmbysën një shumicë të madhe konservatore, në atë që konsiderohet të jetë një nga rezultatet më të këqija zgjedhore për partinë në kohët moderne.

Të premten në mëngjes, kryetari i partisë, Oliver Dowden njoftoi dorëheqjen e tij, duke thënë se partia “nuk mund të vazhdojë si zakonisht”.

Ai shtoi se dikush duhet të marrë përgjegjësinë dhe nuk e cilësoi të drejtë të qëndronte në detyrë.  Në të njëjtën kohë, Partia Laburiste rifitoi Wakefield-in në Anglinë veriore nga konservatorët e Johnson.

Kreu i Downing Street  fitoi një shumicë të madhe në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2019 duke mbajtur votuesit tradicionalë të konservatorëve në Anglinë jugore dhe duke fituar votues të rinj në qytetet veriore më të varfra, post-industriale, ku shumë banorë janë ndjerë të anashkaluar nga qeveritë për dekada.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

TË FUNDIT

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

1 i plagosur me thikë pas konfliktit mes fqinjëve në Korçë

Konflikti mes dy fqinjëve ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre në Korçë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës Demokracia, pak minuta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?