Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan zjarrit që përfshiu katedralen në prill të 2019-s, ata tani po pastrohen.

Fillimisht ata duhet të hiqen me kujdes nga struktura e tyre. Më pas, panelet e brishta u dërgohen 8 punishteve të restaurimit, që tashmë kanë nisur punën për t’i kthyer xhamat në lavdinë e tyre të mëparshme.

Vetë punëtorët që po kryejnë procesin janë pajisur me një pambuk thithës i ngjyer me ujë dhe alkool, si dhe me shumë durim.

“Pambuku shërben për të hequr mbetjet dhe na lejon të konstatojmë ngjyrat dhe të mos i shohim ato me mbulesën e zezë. Ndaj është goxha e lehtë”, thotë Flavid Vincent Petit, punonjëse.

Ky operacion është i pari për restaurimin e pjesës së brendshme të objektit të kultit. Objektivi është i njohur: hapja e tij për publikun në vitin 2024.

“Ne duhet ta arrijmë këtë objektiv dhe mund t’ju them se brenda godinës të gjithë janë në lëvizje”, shprehet Jean Louis Georgelin, mbikëqyrës i punimeve për restaurimin e Notre Dame.

Në vjeshtë të 2023-shit, xhamat me ngjyra duhet të ndodhen në vendin që mbanin për më shumë se 9 shekuj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

TË FUNDIT

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?