Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave.

Udhëtimi i tij në Verona më herët gjatë muajit u kthye në makth, kur fluturimi i tij u anulua pa asnjë sqarim.

“Më 7 qershor mësuam përmes email-it se fluturimi i 8 qershorit ishte anuluar. Zgjidhja e vetme që u propozua ishte të gjenim një vend në avionin e 10 qershorit, dy ditë më vonë. I kërkuam hotelit ku po qëndronim nëse mund të na strehonte më gjatë. Pas disa përpjekjeve ia arritëm, por jo me të njëjtin çmim. Avioni ishte i “Ryanair”. Nuk na dhanë asnjë sqarim. U përpoqëm t’i kontaktonim me email dhe telefon, por nuk morëm përgjigje”, thotë Daniel Rottier, pasagjer.

Tani Daniel pretendon kompensim për shpenzimet shtesë. Në bazë të rregullave të BE-së, nëse fluturimi anulohet, linja ajrore duhet t’u japë udhëtarëve një rimbursim, ose duhet t’u riorganizojë fluturimin qoftë me një linjë ajrore tjetër. Gjithashtu, të dëmtuarit i takon edhe kompensimi shtesë për shpenzimet e qëndrimit.

Por organizatat për konsumatorët denoncojnë se kompanitë ajrore i lënë pasagjerët në terr informativ dhe kërkojnë që kompensimi të bëhet automatik.

“Nëse ka një stuhi, apo një grevë nga stafi i aeroportit, që është një rrethanë e jashtëzakonshme, ju nuk e keni të drejtën e kompensimit. Ndërsa në situata të tjera, po. Vlera e këtij kompensimi ndryshon në bazë të distancës së fluturimit”, shprehet Steven Berger, nga Organizata Evropiane e Konsumatorëve.

“Ryanair” deklaron se i informon pasagjerët për të drejtat e tyre, por organizatat civile pretendojnë se shumica e kompanive dështojnë t’i bëjnë ato të qarta.

Problemi ka gjasa të përkeqësohet pasi grupet ndërkombëtare po anulojnë mijëra fluturime në prag të verës. Pasagjerët këshillohen të mbajnë të gjitha faturat e tyre dhe të kërkojnë të drejtat e tyre, çfarëdo që të ndodhë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...

TË FUNDIT

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...

Serbët në Kosovë janë qytetarë të barabartë, thotë ministri Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se serbët janë qytetarë të barabartë në vend dhe gëzojnë të njëjta të drejta...

Rreth 6 mijë raste aktive me COVID në Kosovë

Aktualisht në Kosovë, numri i rasteve aktive me COVID është 5 mijë e 992. Komuna e Prishtinës ka numrin më të madh me 991 raste...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?