BE zgjat skemën e roaming për udhëtarët edhe10 vite të tjera

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Duke filluar nga sot, 1 korrik, në bllokun 27-vendesh të BE do të hyjë në fuqi Rregullorja e re e Roaming-ut, me fuqi deri në vitin 2032.

Sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar nga Komisioni Evropian, skema e re e roaming do t’u mundësojë udhëtarëve në BE të telefonojnë, të dërgojnë mesazhe dhe të përdorin të dhënat e internetit pa u tarifuar shtesë gjatë qëndrimit të tyre, raporton SchengenVisaInfo.com.

“E mbani mend kur duhej të fiknim të dhënat celulare kur udhëtonim në Evropë për të mos përfunduar me një faturë masive roaming? Epo, kjo është histori. Dhe ne synojmë ta mbajmë në këtë mënyrë për të paktën dhjetë vitet e ardhshme. Shpejtësi më e mirë, më shumë transparencë: ne vazhdojmë të përmirësojmë jetën e qytetarëve të BE-së”, tha Thierry Breton, Komisioneri për Tregun e Brendshëm.

Nga rregullat e reja do të përfitojnë bizneset dhe qytetarët e BE-së, të cilët do të mund të shijojnë një përvojë më të mirë roaming me të njëjtat shërbime cilësore që kanë në shtëpi.

Me skemën e re, të përmirësuar, operatorët do të ofrojnë rrjete 4G ose më të avancuara 5G, ndërsa konsumatorët do të mund të gjejnë informacion për disponueshmërinë e rrjetit në kontratat e shërbimit celular në faqe të tjera interneti informuese.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për të promovuar veten

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

TË FUNDIT

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për të promovuar veten

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

1 i plagosur me thikë pas konfliktit mes fqinjëve në Korçë

Konflikti mes dy fqinjëve ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre në Korçë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës Demokracia, pak minuta...

Ministritë ‘zgjidhin’ qeset; s’ka më mësim me turne, investime edhe Shëndetësia

Viti shkollor që do të nisë në shtator nuk do të ketë më mësim me turne. Të paktën ky është angazhimi i Ministrisë së...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?