Inflacioni në eurozonë arrin rekordin e ri prej 8.6%

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rritja e çmimit të energjisë e ka shtyrë inflacionin në të gjithë eurozonën në një nivel të ri prej 8.6% në qershor.

Shifra rekord, nga 8.1% në maj, parashikon një lajm të keq për ekonominë evropiane, e cila aktualisht po përballet me disa sfida në të njëjtën kohë: lufta në Ukrainë, pakësimi i furnizimeve me gaz rus, pasiguria globale ushqimore, furnizimi i ndërprerë dhe bllokimet nga Kina.

Ushqimet e papërpunuara, si perimet dhe frutat, po përjetojnë gjithashtu një rritje të dukshme (11.1%) pasi çmimet e larta të gazit i bëjnë plehrat më të kushtueshme për fermerët dhe prodhuesit.

Asnjë vend të BE-së nuk është i kursyer rritja e inflacionit, i cili kurrë nuk ka qenë kaq i lartë në historinë e monedhës së përbashkët.

Fenomeni është bërë një sfidë jashtëzakonisht e ngutshme dhe e ndërlikuar për politikëbërësit, kompanitë dhe konsumatorët.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Partia e Lirisë ka mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i ndalohet pjesëmarrja...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

Dosja e “Rrumit të Shijakut” dhe vëllezërve Beqiraj i kalon SPAK

Prokuroria e Durrësit shpall mos-kompetencën e hetimit të vrasjeve dhe tentativave të vrasjeve për 14 të arrestuarit gjatë operacionit "Porositësi". Kjo dosje i kalon Strukturës...

TË FUNDIT

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Partia e Lirisë ka mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i ndalohet pjesëmarrja...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

Dosja e “Rrumit të Shijakut” dhe vëllezërve Beqiraj i kalon SPAK

Prokuroria e Durrësit shpall mos-kompetencën e hetimit të vrasjeve dhe tentativave të vrasjeve për 14 të arrestuarit gjatë operacionit "Porositësi". Kjo dosje i kalon Strukturës...

Komuniteti i ri Politik, Rama: Ndërtojmë diçka shumë të rëndësishme për njerëzit

Udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe 17 liderët e vendeve jo anëtare të unionit janë takuar sot në kryeqytetin çek, Pragë. Ky takim në kalanë...

Furnizonin me informacione klanin Duka për Ervis Martinajn, gjykata dënon 3 persona

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 2 vite burg ish-punonjësin e IT-së në polici Ardian Ahmeti. Bashkë me të janë dënuar me nga 2...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?