Emigracioni, Lituania mbron politikat e saj: S’e pranojmë si mjet presioni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lituania është zotuar se do të vijojë politikën e saj 1-vjeçare për emigracionin, pavarësisht se Gjykata Evropiane e Drejtësisë e ka cilësuar atë ilegale.

Gjykata vendosi se vendi baltik shkeli statutin e BE-së për të Drejtat Themelore, duke kufizuar hyrjen e emigrantëve në vend.

Reagimi vjen gjithashtu pas një raporti me tone kritike të Amnesty International, që akuzonte qeverinë për shkelje të ligjeve ndërkombëtare dhe keqtrajtim të emigrantëve.

“Për sa kohë regjimi në Bjellorusi do ta përdorë emigracionin si mjet presioni dhe sulmi, ne do të vetëmbrohemi. Lituania do të vetëmbrohet dhe do të vijojë politikën kundër hyrjes ilegale të emigrantëve. Ajo na ndihmon të ruhemi nga sulmet hibride dhe është në interesin tonë kombëtar”, u shpreh ministrja e Brendshme e Lituanisë Agne Bilotaite, Ministre e Brendshme e Lituanisë.

Vitin e kaluar, në korrik, disa mijëra emigrantë u përpoqën të kalonin kufirin nga Bjellorusia në Lituani. Disa prej tyre u arrestuan, ndërsa garda kufitare u udhëzua të zmbrapsë ata që tentonin të hynin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për të promovuar veten

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

TË FUNDIT

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për të promovuar veten

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

1 i plagosur me thikë pas konfliktit mes fqinjëve në Korçë

Konflikti mes dy fqinjëve ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre në Korçë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës Demokracia, pak minuta...

Ministritë ‘zgjidhin’ qeset; s’ka më mësim me turne, investime edhe Shëndetësia

Viti shkollor që do të nisë në shtator nuk do të ketë më mësim me turne. Të paktën ky është angazhimi i Ministrisë së...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?