Gjysma e punëtorëve evropianë të rrezikuar nga problemet e shëndetit mendor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pothuajse gjysma e punëtorëve evropianë janë në rrezik të lartë të problemeve të shëndetit mendor, tregon një sondazh i ri.

Një pushim veror është në horizont për shumë evropianë – por një pjesë e konsiderueshme po fillojnë pushimet e tyre duke u ndjerë jashtëzakonisht të shqetësuar dhe të rraskapitur.

Pandemia e COVID-19, lufta në Ukrainë dhe tani kriza e kostos së jetesës kanë ndikuar në gjendjen psikologjike të  punëtorëve evropianë në një mënyrë të paprecedentë, sipas një studimi të ri nga “LifeWorks”.

Sondazhi u krye online muajin prill në Francë, Gjermani, Itali, Spanjë, Holandë dhe Poloni. Gati gjysma thanë se po vuanin nga stresi më shumë se para pandemisë.

Një e treta thanë se shëndeti i tyre mendor po ndikonte negativisht në produktivitetin e tyre. Në përgjithësi, 41 për qind e të anketuarve nga LifeWorks u konsideruan në rrezik të lartë për të pasur përfundimisht një çrregullim të shëndetit mendor, si ankthi dhe depresioni.

Të rinjtë, gratë, prindërit dhe ata me të ardhura më të ulëta janë duke luftuar më shumë, thuhet në raport.

Bazuar në sondazhin, i cili shqyrtoi nivelet e ankthit dhe depresionit, rezultati më i ulët i shëndetit mendor u gjet në Poloni (53.6), i ndjekur nga Spanja (57.1), Franca (57.4), Italia (58.4), Gjermania (62.3), dhe Holanda (67.9).

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

TË FUNDIT

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?