Ishulli i vogël, i pabanuar ka shkaktuar 50 vjet mosmarrëveshje ndërkombëtare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ishulli Hans është një shkëmb djerrë dhe i pabanuar që ndodhet në brigjet veriperëndimore të Grenlandës.

Megjithatë, për 49 vjet, Danimarka dhe Kanadaja kanë pretenduar pronësinë mbi gunën prej 1.3 kilometrash katrorë.

Për dekada, politikanë nga çdo vend kanë vizituar periodikisht ishullin e goditur nga era, duke vendosur një flamur për të shënuar territorin e tyre.

Të martën, të dy vendet ranë dakord të ndajnë ishullin e vogël mes tyre.

Kush e zotëron ishullin Hans?

Në vitin 1973,  Kanadaja dhe Danimarka ranë dakord të krijonin një kufi përmes ngushticës Nares, në gjysmë të rrugës midis territorit gjysmë autonom danez të Grenlandës dhe ishullit Ellesmere të Kanadasë.

Por ata nuk ishin në gjendje të binin dakord se cili vend do të kishte sovranitet mbi ishullin Hans, një shkëmb i goditur nga era rreth 1,100 kilometra në jug të Polit të Veriut .

Gati gjysmë shekulli pas shtyrjes së marrëveshjes fillestare, të dy vendet kanë zgjidhur përfundimisht çështjen e pronësisë.

Sipas një marrëveshjeje të re – të shpallur të martën – ishulli i vogël do të ndahet në mes.

“Ajo dërgon një sinjal të qartë se është e mundur të zgjidhen mosmarrëveshjet kufitare në një mënyrë pragmatike dhe paqësore, ku të gjitha palët bëhen fituese,” tha ministri i jashtëm danez Jeppe Kofod.

Ai e përshkroi marrëveshjen si “një sinjal të rëndësishëm tani që ka shumë luftë dhe trazira në botë”.

Marrëveshja hyn në fuqi pasi të kenë përfunduar procedurat e brendshme të dy vendeve. Në Danimarkë, Parlamenti duhet së pari të japë pëlqimin e tij për marrëveshjen.

“Është një fitore për Kanadanë. Është një fitore për Danimarkën”, tha Ministrja e Jashtme kanadeze Mélanie Joly.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?