Kaos në aeroportet evropiane, grevat për rritjen e pagave shkaktojnë vonesa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pakënaqësia sociale ka marrë dhënë mes punonjësve të aeroporteve dhe linjave ajrore evropiane.

Fluturime të anuluara, vonesa dhe kaosi kanë përfshirë aeroporte të ndryshme franceze për shkak të grevave për pagat përballë inflacionit në rritje dhe rikuperimit të vështirë pas viteve të pandemisë. Punonjësit thonë se situata është e papranueshme.

“Aktivitetet e aeroportit kanë arritur në 95% të nivelit të para pandemisë, me përjashtim të faktit se kemi 20 mijë punonjës më pak dhe kur kushtet e punës janë përkeqësuar”, u shpreh Nicolas Pereira, përfaqësues sindikate.

“Jemi në një situatë ku nuk menaxhojmë dot pasagjerët, ku kolegët nuk mund të bëjnë një pauzë, gjë që duket e pabesueshme në aeroportin e Parisit. Ky është motivi i kaosit”, tha   Fabrice Criquet, përfaqësues sindikate.

Protesta përputhet me mbërritjen e sezonit veror dhe fillimin e turizmit. Disa pasagjerë nuk e fshehin zhgënjimin.

“Me COVID-in që po rikthehet nuk ndihemi mirë. Situata për njerëzit që kanë një avion për të kapur dhe që prej muajsh kanë bërë të gjitha organizimet situata nuk është e mirë. Duket sikur po mbahemi peng”, u shpreh një grua.

Situata është e njëjtë edhe për punonjësit e linjave ajrore me kosto të ulët në Spanjë, të cilët po kërkojnë paga të barabarta me ato të kolegëve evropianë.

Por edhe kolegët e tyre evropianë nuk janë shumë të kënaqur me situatën. Sikurse në Francë, sindikatat në Gjermani po kërkojnë rritje rroge dhe staf për t’u përballur me valën e fluturimeve si pasojë e sezonit veror.

Vonesat janë të vazhdueshme dhe disa pasagjerë kanë mbërritur një ditë para për t’u siguruar që të mos humbin fluturimin.

 

LEXONI GHITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Gledis Nano në Vlorë për atentatin me 2 viktima, në ‘sitë’ strukturat e policisë

Drejtori i përgjithshëm i policisë së shtetit Gledis Nano ka shkuar mbrëmjen e së premtes në Vlorë pas ngjarjes që tronditi këtë qytet 1...

Dua Lipa ndan me fansat foto nga Jugu

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa ka ndarë me fansat e saj në Facebook disa foto nga pushimet që po vijon në bregdetin...

Prej 6 vitesh trajner i Kofshës: Është sportist i përmasave të mëdha

Rezultatet janë prej punës dhe disiplinës. Kështu u shpreh për Euronews Albania trajneri Leonard Toska. Ai ka stërvitur prej 6 vitesh 17-vjeçarin, Ertjan Kofsha i...

TË FUNDIT

Gledis Nano në Vlorë për atentatin me 2 viktima, në ‘sitë’ strukturat e policisë

Drejtori i përgjithshëm i policisë së shtetit Gledis Nano ka shkuar mbrëmjen e së premtes në Vlorë pas ngjarjes që tronditi këtë qytet 1...

Dua Lipa ndan me fansat foto nga Jugu

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa ka ndarë me fansat e saj në Facebook disa foto nga pushimet që po vijon në bregdetin...

Prej 6 vitesh trajner i Kofshës: Është sportist i përmasave të mëdha

Rezultatet janë prej punës dhe disiplinës. Kështu u shpreh për Euronews Albania trajneri Leonard Toska. Ai ka stërvitur prej 6 vitesh 17-vjeçarin, Ertjan Kofsha i...

Mbi 3 mijë ukrainas të ikur nga lufta strehohen në Shqipëri

Në Shqipëri po strehohen aktualisht mbi 3 mijë shtetas ukrainas, qysh nga nisja e sulmit rus ndaj Ukrainës 6 muaj më parë. Ambasadori ukrainas në...

Dritan Abazoviç propozon ristrukturim të qeverisë në Mal të Zi

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazovic tha se nëntë deputetë nga deputetë të Lëvizjes Ura dhe Partisë Socialiste popullore të Malit të Zi...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?