Arratisja e disidentëve rusë, Stambolli destinacioni i preferuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Denis Chuzhoy punonte si skenarist në Moskë. Tani, ai po e shkruan komedinë e tij të radhës në Stamboll. Sikurse shumë rusë, Chuzhoy dhe e shoqja vendosën të largohen nga Rusia për shkak opozitës ndaj pushtimit të Ukrainës.

“Menduam se asgjë e mirë nuk do të ndodhë në Rusi në vitet e ardhshme, ndaj mund të fillojmë një jetë të re në një vend tjetër”, tha ai.

“Ka arsye të ndryshme përsse rusët zgjodhën të jetojnë në Stamboll pasi lanë shtëpitë e tyre. Këtu ka fluturime direkte pavarësisht se vende të tjera e kanë mbyllur hapësirën ajrore. Gjithashtu, ata mund të qëndrojnë gjatë pa viza, por kjo nuk ua lehtëson shumë udhëtimin”, u shpreh Kristina Jovanovski nga Euronews.

Disa shtetas rusë krijuan një grup për të ndihmuar bashkëkombësit të largohen nga vendi. Themeluesit e degës turke të grupit deklarojnë se mijëra qytetarë i kanë kontaktuar për asistencë. Deri tani, ata kanë ndihmuar rreth 250 persona për të ardhur në Turqi.

“Shumë njerëz po largohen pasi ndryshe ka shumë mundësi të arrestohen dhe të shkojnë në burg vetëm sepse thonë se lufta është e gabuar dhe janë kundër saj. Por në Turqi nuk është e lehtë të gjesh punë dhe gjuha është problem”, theksoi bashkëthemeluesja e degës turke të “The Ark”, Eva Rapport.

Disa qytetarë rusë po sjellin para’ në ekonominë e drobitur turke. Një ndihmë për këtë jep sektori i turizmit. Statistikat zyrtare tregojnë se rusët janë të huajt e parë që në muajin maj blenë prona në Turqi.

Sa i takon Chuzhoy, ai planifikon të sigurojë një qëndrim afatgjatë në SHBA ose Evropë. Por ai thotë gjithashtu se Stambolli po i jep një shans për të ndërtuar karrierën e tij në gjuhën angleze dhe gjen ngushëllim tek shakatë e tij.

“Kur shkruan shaka, në thelb ke gjetur problemet e jetës tënde. Ndaj, detyra juaj është të rishkruani jetën tuaj, që të jetë më mirë se në realitet”, tha Chuzhoy.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Terroristët pushtojnë një hotel në kryeqytetin e Somalisë 

Sulmues të panjohur morën kontrollin e një hoteli në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, i cili u parapri nga dy shpërthime makinash dhe të shtëna...

Rrëfimet e studentëve serbë që flasin shqip, 5 zhvillimet

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë...

Gledis Nano në Vlorë për atentatin me 2 viktima, në ‘sitë’ strukturat e policisë

Drejtori i përgjithshëm i policisë së shtetit Gledis Nano ka shkuar mbrëmjen e së premtes në Vlorë pas ngjarjes që tronditi këtë qytet 1...

TË FUNDIT

Terroristët pushtojnë një hotel në kryeqytetin e Somalisë 

Sulmues të panjohur morën kontrollin e një hoteli në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, i cili u parapri nga dy shpërthime makinash dhe të shtëna...

Rrëfimet e studentëve serbë që flasin shqip, 5 zhvillimet

Studentët nga Beogradi: Në lokalet serbe dëgjohen këngëtarët shqiptarë Studentët serbë Borivoje Llaziç dhe Nevena Zhivançeviç të cilët studiojnë gjuhën shqipe në Beograd thonë...

Gledis Nano në Vlorë për atentatin me 2 viktima, në ‘sitë’ strukturat e policisë

Drejtori i përgjithshëm i policisë së shtetit Gledis Nano ka shkuar mbrëmjen e së premtes në Vlorë pas ngjarjes që tronditi këtë qytet 1...

Dua Lipa ndan me fansat foto nga Jugu

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa ka ndarë me fansat e saj në Facebook disa foto nga pushimet që po vijon në bregdetin...

Prej 6 vitesh trajner i Kofshës: Është sportist i përmasave të mëdha

Rezultatet janë prej punës dhe disiplinës. Kështu u shpreh për Euronews Albania trajneri Leonard Toska. Ai ka stërvitur prej 6 vitesh 17-vjeçarin, Ertjan Kofsha i...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?