‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore.

Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të përballojnë kryerjen e testeve paraprake. Lioni rezulton qyteti më i prekur nga vala e radhës e variantit Omicron.

“Prej një jave po shohim një rritje të numrit të testeve dhe rasteve pozitive. Dhe sot kemi kryer mbi 30 teste, në një kohë kur ishim mësuar të bënim më pak. Ato janë thuajse të përditshme dhe 1 në 2 raste janë pozitive. Prandaj mund të themi se infektimet janë shtuar ndjeshëm”, thotë Erwan Greaud, një farmacist në Lion.

Autoritetet franceze u kanë kujtuar qytetarëve rëndësinë që të mbajnë maska, sidomos në vende të populluara dhe në transportin publik.

Rastet pozitive kanë arritur pikun edhe në Gjermani, me thuajse 150 mijë në ditë, një shifër kjo pak më e ulët se ajo e regjistruar të dielën në Britani, 154 mijë e 557. Ndërsa në Itali rastet e reja kanë qenë 132 mijë e 274 në 24 orët e fundit.

Trendi në rritje i infektimeve është i ngjashëm edhe në vende të tjera, në një kohë kur kushtet për përhapjen e tyre janë më të përshtatshme se kurrë për shkak të udhëtimeve për pushimet verore.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

TË FUNDIT

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?