Burimet energjetike të BE-së, PE lejon gazin dhe energjinë bërthamore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazi dhe energjia bërthamore tani konsiderohen burime energjetike të qëndrueshme. Parlamenti Evropian hodhi poshtë të mërkurën përjashtimin e këtyre burimeve nga investimet e gjelbra.

Me pak fjalë, bërthamoret dhe gazi do të përfitojnë nga investimet e BE-së në luftën kundër ndryshimeve të klimës.

Për euro-deputetët e gjelbër, ky votim vë në dyshim zotimin e BE-së për të luftuar ndryshimet e klimës.

“Kjo është një katastrofë për Marrëveshjen e Gjelbër Evropiane. Nëse doni të humbisni besueshmërinë, kjo është ajo çka duhet të bëni”, tha Philippe Lamberts, eurodeputet belg.

Votimi pritej të ishte i ngushtë pasi grupet politike ishin të ndara nga interesat kombëtare. Por në fund rezultati ishte i qartë.

Shumica prej 328 ligjvënësish, kundër 278, nuk u kundërshtuan për vlerësimin e gazit dhe bërthamoreve si energji kalimtare.

Për mbështetësit e propozimeve të janarit të Komisionit Evropian, ky është një hap i nevojshëm.

“Votimi reflekton nevojën. Bëhet fjalë për gazin që zëvendëson qymyrin vetëm kur përdoret teknologjia më e mirë. sa i takon energjisë bërthamore, ajo është e rrezikshme, por është e dekarbonizuar. Prandaj duhet përdorur në luftën kundër ndryshimeve të klimës”, u shpreh Pascal Canfin, eurodeputet, Ripërtëritja e Evropës.

Ky propozim, i njohur si “taksonomia”, do të lejojë klasifikimin e investimeve si të qëndrueshme apo jo. Për këtë arsye, energjia nga gazi dhe ajo bërthamore do konsiderohen si burime të energjisë tradicionale, pasi kanë emetime të ulëta CO2-shi.

Nëse Këshilli, instituti që përfaqëson shtetet anëtare, nuk e kundërshton këtë klasifikim, atëherë “taksonomia” do të hyjë në fuqi në 2023-shin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

TË FUNDIT

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?