Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet.

Ishte ky premtimi i dhënë nga kryeministri Kyriakos Mitsotakis, i cili theksoi se Greqia kishte kthyer përfundimisht një faqe nga kaosi financiar.

Gjatë krizës financiare dhjetëvjeçare që shpërtheu në vitin 2009, Athina u detyrua nga huadhënësit ndërkombëtarë të ulte pensionet më shumë se 10 herë, në mënyrë që të reduktonte shpenzimet shtetërore dhe të përmbushte objektivat fiskalë.

Shteti fqinj mori tre paketa ndërkombëtare shpëtimi dhe kaloi në trazira të mëdha ekonomike çka bëri që shumë të rinj grekë të largoheshin nga vendi.

Sipas Bankës Qendrore ekonomia e Greqisë pritet të rritet me 3.2% këtë vit, pak më e ulët se sa ishte parashikuar  por kjo për shkak të luftës në Ukrainë dhe inflacionit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

TË FUNDIT

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...

Serbët në Kosovë janë qytetarë të barabartë, thotë ministri Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se serbët janë qytetarë të barabartë në vend dhe gëzojnë të njëjta të drejta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?