Thellohet kriza politike në Britani të Madhe, dorëhiqen 40 ministra të Johnson

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri britanik Boris Johnson po refuzon të japë dorëheqjen pavarësisht bllokimi të kabinetit dhe një seri dorëheqjesh.

Më shumë se 40 ministra dhe zyrtarë kanë dhënë dorëheqjen duke thënë se nuk mund të shërbenin më nën udhëheqjen e tij të rrënuar nga skandalet.

Në një ditë të mbushur me zhvillime, ministrat hynin e dilnin nga zyra e kryeministrit, disa për të treguar mbështetjen e tyre, të tjerët për t’i kërkuar që të japë dorëheqjen.

Gjatë debateve të zhurmshme në Dhomën e Komuneve kryeministri refuzoi të gjitha kërkesat që të japë dorëheqjen.

“Sinqerisht, zoti kryetar, puna e një kryeministri në rrethana të vështira, kur i është dhënë një mandat kolosal, është të vazhdojë. Dhe këtë do të bëj”, u shpreh Johnson.

Kreu i Laburistëve Keir Starmer gjatë fjalës së tij  tha se ministrat që japin dorëheqjen nga qeveria e Johnson duke pasur parasysh skandalet e fundit nuk kanë aspak integritet.

Por koha mund të mbarojë për Johnson; ai me sa duket dëshiron të luftojë për pozicionin e kryeministrit. Tani Johnson ka vetëm dy mundësi; ose të japë dorëheqjen ose kundërshtarët e tij do të lëvizin çdo gur për ta rrëzuar atë maksimumi brenda javë së ardhshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

TË FUNDIT

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?