Lëvizja ‘5 Yjet’ s’merr pjesë në votëbesim, rrezikohet qeveria e Draghit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Stabiliteti i qeverisë italiane drejtuar nga kryeministri Mario Draghi është në rrezik, pasi  ligjvënësit e Lëvizjes 5 yje thonë se nuk do të marrin pjesë në gjatë një votëbesim në Parlament.

Votimi për një sërë masash për të ndihmuar italianët të përballojnë krizën ekonomike është planifikuar gjatë ditës së sotme në Senat dhe lidhet me një mocion besimi.

Mocione të tilla besimi për projektligjet e propozuara nga qeveria janë krijuar për të siguruar që aleatët të afrohen.

Lëvizja 5-Yje është një partner kyç i koalicionit në qeverinë e unitetit kombëtar të Draghit, e formuar me partitë e djathta, ta majta për të ndihmuar Italinë të rimëkëmbet nga pandemia e koronavirusit.

Lëvizja ‘5 Yjet’ ka shfaqur kritika për prioritetet e qeverisë, duke kërkuar lehtësim financiar për familjet dhe bizneset e goditura nga kostot e larta të energjisë dhe financim të vazhdueshëm për ata që nuk mund të gjejnë punë.

Draghi është përpjekur të reagojë, por ai e bëri të qartë se nuk do të vepronte sipas ultimatumeve.

Mbetet e paqartë nëse qeveria e Draghit do të komandonte ende një shumicë pa ligjvënësit e 5 Yjeve.

Qendra e djathtë, e cila ka fituar terren  në zgjedhjet e fundit lokale dhe administrative dhe ka udhëhequr sondazhet, ka thënë se zgjedhjet e parakohshme do të ishin zgjidhja e vetme nëse senatorët e 5 yjeve  abstenojnë mocionin e votebesimit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?