Franca masa ‘drastike’ për energjinë, gjoba nëse shkelen nga bizneset

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria franceze do të detyrojë të gjitha bizneset me ajër të kondicionuar të mbyllin dyert dhe të fikin reklamat me ndriçim gjatë natës, në përpjekje për të ulur përdorimin e energjisë.

Ministrja e Tranzicionit të Energjisë thotë se është “absurde” që dyert të qëndrojnë hapur ndërsa kondicioneri është në punë, çka  çon në 20% më shumë konsum të energjisë.

Bizneset që thyejnë ndalimin, që do të hyjë në fuqi në ditët e ardhshme do të gjobiten me 750 €.

Pak ditë më parë Komisioni Evropian prezantoi planin nëse 27 vendet anëtare  mund të përballen me një ndërprerjeje totale të gazit nga Rusia, që do të sillte një reduktim të energjisë.

Plani i paraqitur nga ekzekutivi i BE-së bën thirrje që konsumi i gazit të reduktohet në të gjithë bllokun me 15% nga 1 gushti i këtij viti deri më 31 mars 2023.

Qëllimi, tha Komisioni, është të mbrohet furnizimi për familjet dhe përdoruesit thelbësorë si spitalet dhe industritë kryesore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për ata që prej...

TË FUNDIT

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...

Të prekur nga tërmeti/ Historia e Ramiz Çopës, që ka mbetur pa shtëpi prej 3 vjetësh

Pas tërmetit, në çdo cep të Durrësit ka një histori për të treguar. Ka vuajtje, mungesë e dëshirë për shpresë, për ata që prej...

Piktori që ëndërronte aktrimin, dibrani zgjodhi Pogradecin për t’u frymëzuar

Natyrë, personazhe, njerëz të thjeshtë, abstrakte, të tilla piktura do të gjeni në qoftë se vizitoni galerinë e krijuar nga vet piktori Artan Kaja. Kaja...

Çfarë fsheh Shpiragu? Përpjekjet për nxjerrjen e naftës dhe gazit

Përpjekjet e Shqipërisë për të nxjerrë naftë dhe gaz nga Shpiragu u rikthyen në muajin shtator, kur kryeministri Edi Rama foli për zhvillime të...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?