Tre ukrainas në Kherson betohen për besnikëri ndaj Rusisë nën portretin e Putin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre qytetarë ukrainas në qytetin Kherson, të pushtuar prej pesë muajsh nga forcat ushtarake të Rusisë, janë betuar për besnikëri ndaj Moskës, para se t’i jepeshin pasaportat ruse.

Në një dhomë ku varej portreti i presidentit rus, Vladimir Putin, ata bënë betimin teksa dëgjonin melodinë e himnit të epokës sovjetike, shkruan Reuters.

“Unë e dua Rusinë. Lavdi Rusisë!” tha Igor Chaika, 58 vjeç, pasi u zotua të mbronte Federatën Ruse.

Alexandra Safronova, 92 vjeç, fshiu lotët nga sytë e saj. “Jam e lumtur. Faleminderit,” tha ajo pasi iu dorëzua një pasaportë ruse nga një person i armatosur.

Zyrtarët rusë në Kherson thonë se më shumë se 2,300 pasaporta ruse janë dorëzuar dhe më shumë se 11,000 aplikime janë paraqitur nga ukrainasit.

Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara e kanë konsideruar thonë një përpjekje e paligjshme të Moskës për të aneksuar territorin e Kherson.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?