Nga 1 gushti Franca heq të gjitha masat anti-COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjendja e jashtëzakonshme, si dhe masat e vendosura për ndalimin e përhapjes së koronavirusit, do të përfundojnë më 1 gusht në Francë, pas një projektligji të miratuar nga parlamenti francez.

Deputetët në Asamblenë Kombëtare votuan 184 pro dhe 149 kundër.

Projektligji është vendosur të zëvendësojë gjendjen e jashtëzakonshme të vendosur në mars 2020, e cila përfshinte gjithashtu masa të jashtëzakonshme të koronavirusit si bllokimi, detyrimi për të mbajtur maska ​​​ si dhe mbajtja e një lejeje shëndetësore.

“Në rast të një krize shëndetësore në të ardhmen, nëse qeveria ka nevojë për kompetenca të jashtëzakonshme, ajo do të duhet t’i negociojë ato një nga një me parlamentin,” vuri në dukje senatori republikan Philippe Bas pas votimit, shengenviza.info. 

Megjithatë, është sqaruar se projektligji ka një dispozitë që lejon qeverinë franceze të kërkojë që pasagjerët të paraqesin prova që tregojnë se kanë rezultuar negativë për koronavirus kur planifikojnë të hyjnë në Francë nga vende të tjera, në rast se e kërkon situata shëndetësore.

Sipas autoriteteve në Francë, kërkesa e re e testit do të aktivizohet vetëm nëse situata epidemiologjike në vend përkeqësohet.

Rivendosja e këtij projektligji nuk është mirëpritur nga Autoriteti i Shëndetit Publik Francez (HAS), si dhe nga njësia mjekësore. Përveç kësaj, ata kanë kundërshtuar rikthimin e tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

“Vendimi për Bllakon mund t’i hapë rrugë lirimit të Kokës”, gazetari tregon detajet

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

‘Afërsia me PD-në, historike’, Meloni-Berishës: Keni mbështetjen e qeverisë italiane

Kryeministrja e ardhshme e Italisë, Giorgia Meloni i ka dërguar një letër kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha ku e falenderon për mesazhin e...

Aksident në Devoll, motori del nga rruga, plagoset 28-vjeçari

Një aksident automobilistik ka ndodhur pasditen e sotme në aksin rrugor Korçë-Kapshticë, në afërsi të fshatit Dobranj, Devoll. Policia bën me dije 28 vjeçari i...

TË FUNDIT

“Vendimi për Bllakon mund t’i hapë rrugë lirimit të Kokës”, gazetari tregon detajet

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

‘Afërsia me PD-në, historike’, Meloni-Berishës: Keni mbështetjen e qeverisë italiane

Kryeministrja e ardhshme e Italisë, Giorgia Meloni i ka dërguar një letër kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha ku e falenderon për mesazhin e...

Aksident në Devoll, motori del nga rruga, plagoset 28-vjeçari

Një aksident automobilistik ka ndodhur pasditen e sotme në aksin rrugor Korçë-Kapshticë, në afërsi të fshatit Dobranj, Devoll. Policia bën me dije 28 vjeçari i...

I dënuar në arrati për vjedhje, arrestohet 24-vjeçari në Pukë

Një 24-vjeçari i cili ishte shpallur në kërkim, u vu në pranga nga policia në fshatin Kimëz në Pukë. Ndaj shtetasit, L. M, Gjykata e...

E-mail për Metën, Kryemadhi: Tërhoqën vëmendjen nga lirimi i Alqi Bllakos

Deputetja Monika Kryemadhi është shprehur për Euronews Albania se e-mail që qarkulloi sot në media për Ilir Metën, u bë me qëllimin për të...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?