BBC akuzohet se po ‘zhduk gratë’ duke i zëvendësuar me punonjëse transgjinore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

BBC po përballet me reagime të forta si pasojë e pretendimeve se agjencia e famshme britanike e lajmeve po ‘zhduk gratë’.

Këto akuza vijnë nga zëra që pretendojnë se BBC po lejon që kuotat e synuara 50/50 për punonjësit meshkuj dhe femra të plotësohen nga kandidate transgjinore.

Ata pretendojnë se vendet e punës që normalisht do t’i takonin grave, po i jepen grave transgjinore.

BBC tha në raportin e saj të fundit të Projektit të Barazisë se në procesin e rekrutimit “ata nuk verifikojnë nëse gjinia e një kandidati ndryshon nga seksi i  tyre i regjistruar në certifikatën e lindjes”.

Prezantuesi i lajmeve të BBC-së, Ros Atkins, është në qendër të debatit pasi ai është personi që themeloi projektin 50:50 në vitin 2017 – një nismë e cila synonte të rriste numrin e grave në transmetim në ekran.

Projekti ka bërë që BBC të rrisë pagat e disa prej grave me profil të lartë si Zoe Ball dhe të rrisë numrin e protagonisteve në programe si Line of Duty.

Nisma synon të jetë një “mjet i thjeshtë dhe i menaxhueshëm për të ndihmuar krijuesit dhe partnerët e programeve të BBC-së që të përmirësojnë përfaqësimin e tyre të grupeve të ndryshme”.

Por tani e tutje, kjo do të thotë se gratë transgjinore që lindin mashkull do të llogariten si femra në projektin e korporatave 50:50 – duke i ulur edhe më tej kuotat dhe mundësitë e grave për t’u punësuar në këtë agjenci.

Një burim i lartë i BBC-së tha për The Telegraph se: “BBC tani ka ‘zhdukur’ gratë si kategori gjinore dhe përvec kësaj ata kanë nisur të monitorojnë ‘identitetin gjinor’. Ata kanë ripërkufizuar një fjalë që ne të gjithë ja dimë kuptimin, pa asnjë debat publik, dhe Ros Atkins po e ndjek këtë rrugë pa e menduar gjatë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?