VIDEO / Rusia habit me ftesën për emigrantët: Koha që të vini në Rusi!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia ka nxitur reagime nga e gjithë bota me videon e çuditshme ku ajo mburret me “gratë e bukura, energjinë e lirë, fjalën e lirë dhe ekonominë aq të fortë sa mund t’i rezistojë edhe sanksioneve’ – dhe e gjithë kjo, në përpjekje për t’ju bindur ju të lëvizni atje!

Ndërkohë klipi përfundon me një kujtim cinik për liderët evropianë: ‘Mos vononi… po vjen dimri.’

Shumë e kanë karakterizuar këtë video si një mesazh të çuditshëm promovues i cili inkurajon emigracionin.

Ka pasur nga ata që janë ende të pasigurt nëse kjo është një parodi por me shumë gjasa ajo është një video serioze pasi është postuar nga ambasada ruse në Spanjë.

Ambasada ruse në Spanjë postoi këtë të hënë në Twitter klipin me mbishkrimin, ‘Koha për të lëvizur në Rusi’

Videoja presupozohet të tregojë më të mirën e Rusisë edhe pse është ende e paqartë nëse ajo është një prodhim zyrtar i Kremlinit.

Ajo shoqërohet nga pamje marramendëse të skenave tipike ruse dhe ndër arsyet për t’u zhvendosur në Rusi ajo rendit: ‘gazi i lirë, mungesa e kulturës së anulimit e njohur ndryshe si cancel culture dhe ‘një ekonomi që mund të përballojë mijëra sanksione’.

Nga ana tjetër, ajo gjithashtu lartëson “historinë e pasur, letërsinë e famshme botërore, arkitekturën unike, baletin dhe mikpritjen” e Rusisë në një mënyrë që e bën vendin të duket më shumë se tërheqës.

Në klip, rusët krenohen me ‘vlerat tradicionale’ dhe ‘krishterimin’ e Rusisë dhe rendisin ‘gratë e bukura’ sikur ato të ishin një pasuri kombëtare.

Reagimi në rrjetet sociale ka qenë një përzierje e sharjeve dhe mbështetjes, megjithëse duke pasur parasysh ushtritë e robotëve të Kremlinit është gjithmonë e vështirë të dihet nëse mesazhet pozitive janë të vërteta.

‘Gra të bukura? A nuk ka burra të bukur?’ pyeti një përdorues në Twitter.

“Jo kulturë anulimi, vetëm Gulage”, komentoi një tjetër.

“Ata nuk përmendin shkeljen e të drejtave të njeriut, shkeljen e ligjit ndërkombëtar, për të mos përmendur se është vendi ku protesta paqësore dënohet me disa vite burg, ku nëse je kundërshtar i regjimit të ekzekutojnë me Polonium ose me dy plumba”, shkruan një tjetër përdorues në Twitter.

Nxitja e emigrimit vjen në një kohë të vështirë për Rusinë, pasi popullsia e saj zvogëlohet dhe jetëgjatësia e saj është një nga më të ulëtat sipas OECD, me vetëm 65.1 vjet në 2013.

Moscow Times shkruan se popullsia e Rusisë ka qenë në rënie pothuajse të vazhdueshme për dekada dhe pandemia e coronavirusit çoi në rënien më të madhe natyrore të popullsisë së vendit që nga fundi i Bashkimit Sovjetik.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?