OBSH: Ukraina në krizë shëndetësore, rrezik shpërthimi i kolerës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

OBSH ka ngritur alarmin se Ukraina po përballet me një emergjencë shëndetësore, pasi konflikti me Rusinë po zgjat dhe ndërhyrja e vetë këtij institucioni ndërkombëtar dhe oragnizatat humaitare po hasen cdo ditë e më shumë me barriera.

Sipas OBSH, stafet mjekësore po punojnë të mbingarkuar në kushte të mjerueshme dhe nën terror.

Deri më tani janë regjistruar 434 sulme mbi strukturat shëndetësore.

Koordinatorja e OBSH-së për Ukrainën, Heather Papovich tha se ekipet shëndetësore në shumë zona janë mësuar të punojnë me predha që bien jashtë dritareve të tyre

Papovich, e cila vizitoi Ukrainën javën e kaluar, tha se OBSH është më e shqetësuar për zonat që ekipet e saj nuk mund të hyjnë për shkak të luftimeve ose pushtimit rus, duke përfshirë rajonin lindor të Donbasit dhe Kherson në jug.

 Çështja më e madhe është të kesh akses, kjo është ajo që na mban zgjuar natën ,” tha Papovich.

Kontrolli i sëmundjeve është gjithashtu një faktor shumë problematik. Ukraina ka mbulim të ulët vaksinal për fruthin dhe poliomielitin dhe janë ngritur shqetësime për rrezikun e shpërthimit të kolerës.

OBSH gjithashtu punon së bashku me sistemet kombëtare shëndetësore për të mbështetur shëndetin e refugjatëve që janë strehuar në vendet fqinje.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...

TË FUNDIT

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...

Serbët në Kosovë janë qytetarë të barabartë, thotë ministri Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se serbët janë qytetarë të barabartë në vend dhe gëzojnë të njëjta të drejta...

Rreth 6 mijë raste aktive me COVID në Kosovë

Aktualisht në Kosovë, numri i rasteve aktive me COVID është 5 mijë e 992. Komuna e Prishtinës ka numrin më të madh me 991 raste...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?