Rusët marrin hak duke dënuar basketbollisten amerikane me 9 vite burg

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ylli amerikan i basketbollit dënohet me 9 vite burg në Rusi për posedim dhe kontrabandë droge nga një gjyqtar rus.

Basketbollistja u ndalua në një aeroport të Moskës në shkurt pasi u gjet duke mbajtur disa fishekë me vaj kanabisi në bagazhin e saj, kurse arrestimi i saj erdhi vetëm disa ditë përpara se Moska të niste ndërhyrjen e saj ushtarake në Ukrainë.

Shumë kritikë mendojnë se Kremlin po e përdor çështjen për të promovuar propagandën rreth atyre që ai i quan “vlera konservatore anti-perëndimore”, pasi ylli amerikan i basketbollit i përket komunitetit LGBTQ+.

Këtë të enjte, gjykatësja Anna Sotnikova tha se koha që zonja Griner ka vuajtur në paraburgim që nga arrestimi i saj në shkurt do të llogaritet në dënim.

Zonja Griner e dëgjoi vendimin nga kafazi i të pandehurve, me një vështrim të zbrazët në fytyrën e saj.

Ndërsa përmblidhte provat dhe jepte gjetjet e saj këtë të enjte, gjyqtarja tha se 31-vjeçarja solli ilegalisht drogë në Rusi.

Para se të shpallej vendimi jashtëzakonisht, zonja Griner bëri një apel përfundimtar në gjykatë. Ajo tha se nuk kishte ndërmend të shkelte ligjin duke sjellë kapsulat me vaj kanabisi në Rusi.

Vëmendja tani është kthyer te mundësia e një shkëmbimi të të burgosurve me aksione të larta që Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken i propozoi Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov.

Sipas marrëveshjes së propozuar, zonja Griner dhe Paul Whelan, një amerikan i burgosur në Rusi me një dënim për spiunazh, të ekstradoheshin për në SHBA.

Presidenti i SHBA Joe Biden lëshoi ​​një deklaratë mbi vendimin që i referohej zonjës Griner si “të ndaluar gabimisht”, një përcaktim me të cilin zyrtarët rusë janë tallur.

“Sot, shtetasja amerikane Brittney Griner mori një dënim me burg që është një kujtesë më shumë e asaj që bota e dinte tashmë: Rusia po e ndalon gabimisht Brittney-n. Është e papranueshme dhe i bëj thirrje Rusisë që ta lirojë menjëherë në mënyrë që të jetë me gruan e saj, të dashurit, miqtë dhe shoqet e skuadrës”, tha Presidenti Biden.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

TË FUNDIT

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?