I nxehti ‘djeg’ Evropën, në Rumani e Itali thahen të mbjellat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në mbarë Evropën, i nxehti ekstrem dhe thatësira po shkaktojnë probleme për fermerët dhe sektorë të tjerë. Në Rumani, për shembull, fushat me misër dhe ato me luledielli janë tharë plotësisht.

“Nuk mund të bëjmë asgjë. Secili nga ne duhet ta gjejë zgjidhjen vetë. Misri është tharë dhe për pasojë nuk do të ketë, nuk do të kemi as çerekun e tij. Njerëzit mund ta gjejnë në vende të tjera, por në sasi të vogla”, thotë një fermer.

Një situatë e ngjashme është edhe në Itali, ku thatësira ka prekur fushat me oriz, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme ekonomike tek fermerët.

“Nuk mund ta përcaktoj humbjen ekonomike sepse, për shembull, çmimet e fertilizuesve që ne përdorim janë rritur nga 40 në 120 euro për kuintal. Duke qenë se sasia e orizit është e ulët, ne nuk e dimë se cili do të jetë çmimi i tregut”, shprehet fermerja Elisa Moretti.

Mungesa e rezervave të ujit po prek gjithashtu sektorin e turizmit, me shumë destinacionet turistike që janë detyruar të racionojnë ujin. Një rast i tillë është në Francë.

“Ajo që më shqetëson është se nuk di se sa do të zgjasë kjo situatë. Ndaj nuk kemi rrugë tjetër veç racionimit. Atë ujë që kam më duhet ta ziej dhe ta fus në frigorifer. Kjo kërkon më shumë punë dhe për rrjedhojë situata mund të bëhet më e komplikuar nëse zgjatet”, Lea Poupelin, menaxhere restoranti.

Mungesa e turistëve vihet re edhe në destinacionet detare, ku mjetet lundruese që shëtisin njerëzit kanë mbetur në breg.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

TË FUNDIT

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?