Hyn në fuqi embargoja e BE-së ndaj qymyrit rus

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sanksionet e Bashkimit Evropian ndaj qymyrit rus kanë hyrë në fuqi.

Ndalimi i importit të të gjitha formave të qymyrit rus u ra dakord në prill si pjesë e paketës së pestë të sanksioneve kundër Rusisë, shkruan Euronews.

Qymyri ishte burimi i parë rus i energjisë që u sanksionua nga BE-ja, teksa embaroja e naftës si pjesë e raundit të gjashtë të sanksioneve do të hyjë në fuqi në fund të vitit.

Shtetet anëtare të BE-së shpenzojnë shumë më tepër për naftën dhe gazin rus, sesa për qymyrin.

Komisioni Evropian tha se embargoja e qymyrit do t’i shkaktojë Rusisë një dëm prej 8 miliardë eurosh.

Ndërsa, të dhënat nga Forumi Ekonomik Botëror tregojnë se blloku 27-vendesh shpenzoi 99 miliardë euro për importet ruse të energjisë vitin e kaluar.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?