I kritikuar për afërsinë me Putin, ish-kancelari Schroder padit Bundestagun

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroder ka paditur parlamentin e vendit, Bundestagun pasi atij iu hoqën disa privilegje shtetërore për shkak të lidhjeve të tij të ngushta me Rusinë.

Schroder, i cili shërbeu nga viti 1998 deri në 2005, kishte humbur të drejtën për financim që merrte më parë për hapësirën e zyrës dhe stafin e tij.

78-vjeçari tani po kërkon të rimarrë përfitimet.

Marrëdhëniet e Schroder-it me kompanitë ruse të energjisë dhe presidentin Vladimir Putin janë vënë nën kritika të ashpra pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt.

Avokati i ish kancelarit tha se klienti i tij kishte paraqitur një padi në gjykatën administrative të Berlinit.

Në maj, Bundestagu gjerman ndryshoi rregullat mbi  disa privilegje që marrin ish-kancelarët në detyrat e tyre aktuale.

Pak ditë më parë  anëtarët e Partisë Social Demokratike (SDP) në pushtet kundërshtuan një kërkesë  për të dëbuar 78-vjeçarin.

 Një komitet në Hamburg deklaroi se ish-kancelari i ka shkaktuar “dëm partisë” por  veprimet e tij nuk kanë shkelur rregullat .

Pas kritikave të forta, Schroder dha dorëheqjen nga bordi i kompanisë ruse të naftës Rosneft në maj dhe tha se kishte hequr dorë nga anëtarësimi në bordin e gjigantit të gazit Gazprom. Por ish-kancelari ka refuzuar të distancohet nga Putini dhe në fund të korrikut  është takuar me liderin rus në një vizitë në Moskë .

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?