Norma e inflacionit arrin majat në Argjentinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Norma e inflacionit në Argjentinë është rritur në më shumë se 70%, në mes të një krize të rëndë ekonomike dhe financiare.

”Çmimet e konsumit u rritën me 71% në korrik, krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar”, tha zyra e statistikave të vendit, Indec.

Vetëm në korrik, çmimet u rritën me 7,4% krahasuar me një muaj më parë.

Qeveria njoftoi së fundmi se do të ngrijë çmimet dhe pagat për dy muaj në mënyrë që të ngadalësojë rënien e vlerës së monedhës kombëtare, pesos.

Norma e inflacionit në Argjentinë është nga më të lartat në botë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Qyteti që evropianët u përpoqën ta fshihnin

Zimbabveja e Madhe është emri i mbetjeve të gjera prej guri të një qyteti antik të ndërtuar midis viteve 1100 dhe 1450 të erës...

Rrjedhje nga gazsjellësit rusë, autoritetet gjermane: Akt sabotazhi

Autoritetet në Gjermani dhe Danimarkë kanë nisur hetimet për rrjedhjen masive të gazit nga gazsjellësit “Rrjedha e Veriut” 1 dhe 2. Njollat e gazit u...

Fermerët e Elbasanit pa treg, prodhimi ka mbetur stok

Edhe pse ky vit cilësohet si i mbarë për rendimentin e prodhimit të rrushit, fermerët që merren me këtë kulturë në fshatin Vreshtan të...

TË FUNDIT

Qyteti që evropianët u përpoqën ta fshihnin

Zimbabveja e Madhe është emri i mbetjeve të gjera prej guri të një qyteti antik të ndërtuar midis viteve 1100 dhe 1450 të erës...

Rrjedhje nga gazsjellësit rusë, autoritetet gjermane: Akt sabotazhi

Autoritetet në Gjermani dhe Danimarkë kanë nisur hetimet për rrjedhjen masive të gazit nga gazsjellësit “Rrjedha e Veriut” 1 dhe 2. Njollat e gazit u...

Fermerët e Elbasanit pa treg, prodhimi ka mbetur stok

Edhe pse ky vit cilësohet si i mbarë për rendimentin e prodhimit të rrushit, fermerët që merren me këtë kulturë në fshatin Vreshtan të...

Ndeshja Shqipëri-Islandë, policia tregon rrugët që bllokohen në kryeqytet

Policia e Tiranës ka hartuar një plan masash për ruajtjen e rendit dhe sigurisë, para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes së futbollit midis...

Kurti: Pas 1 nëntorit, targat e tjera përveç RKS do jenë të paligjshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për barrikadat e krijuara në veri të vendit gjatë vitit të kaluar, në pikat kufitare Bërnjak e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?