Qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qyteti portugez i Portos është renditur i pari si qyteti më i përballueshëm në Evropë për studentët.

Një përfundim i tillë është arritur përmes renditjes StudentGoGlobal të këtij viti, e cila ka marrë parasysh gjithsej 250 qytete në gjithë botën, shkruan SchengenVisaInfo.com .

Porto, i cili është qyteti më i madh në Portugali, është i njohur edhe për Universitetin e Portos, i cili tërheq një numër të madh ndërkombëtarësh, si dhe Institutin Politeknik të Portos.

Sipas renditjes, qyteti i dytë më i përballueshëm në Evropë për studentët është kryeqyteti i Republikës Çeke, Praga, i ndjekur nga Madridi.

Sipas raportit, dhjetë qytetet evropiane të mëposhtme janë konsideruar si më të përballueshmet për studentët:

  1. Porto, Portugali
  2. Pragë, Republika Çeke
  3. Madrid, Spanjë
  4. Barcelona, ​​Spanjë
  5. Birmingham, Mbretëria e Bashkuar
  6. Leeds, Mbretëria e Bashkuar
  7. Belfast, Mbretëria e Bashkuar
  8. Glasgow, Mbretëria e Bashkuar
  9. Goteborg, Suedi
  10. Edinburgh, Mbretëria e Bashkuar

Anketa tregon se nga totali, pesë nga dhjetë qytetet e renditura në pozicionet e para janë në Mbretërinë e Bashkuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dështon eksperimenti kimik, 15 të plagosur shpërthimi i papritur në Spanjë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë, ku 15 persona kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një fuqie me azot të lëngshëm,...

Yjet e rokut shesin repertorin/ Collins e grupi Genesis firmosin akordin 300 mln $

Këngëtari i njohur Phil Collins dhe shokët e grupit të tij Genesis shitën të drejtat e muzikës së tyre në kuadër të një marrëveshjeje...

Skandali në botën e shahut, Carlsen mposhtet nga një 19-vjeçar dhe e akuzon për hile

E kishte cilësuar si një përballje sa për statistikë, por Magnus Carlsen kampioni i botës në shah mbeti i shtangur nga një adoleshent 19-vjeçar. Hans...

TË FUNDIT

Dështon eksperimenti kimik, 15 të plagosur shpërthimi i papritur në Spanjë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë, ku 15 persona kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një fuqie me azot të lëngshëm,...

Yjet e rokut shesin repertorin/ Collins e grupi Genesis firmosin akordin 300 mln $

Këngëtari i njohur Phil Collins dhe shokët e grupit të tij Genesis shitën të drejtat e muzikës së tyre në kuadër të një marrëveshjeje...

Skandali në botën e shahut, Carlsen mposhtet nga një 19-vjeçar dhe e akuzon për hile

E kishte cilësuar si një përballje sa për statistikë, por Magnus Carlsen kampioni i botës në shah mbeti i shtangur nga një adoleshent 19-vjeçar. Hans...

Derbi Partizani-Tirana/ Bilanci favorizon të kuqtë, Colella vlerëson kundërshtarin

Derbi Partizani-Tirana është kryendeshja e javës së 6 të Superligës Shqiptare, me të dyja klubet të cilat tashmë kanë thyer heshtjen. Përgjatë gjithë këtyre...

Festë në ‘Sheshin e Kuq’, Putin: Qytetarët e 4 rajoneve zgjodhën Rusinë

Disa qindra persona u mblodhën mbrëmjen e së premtes në Sheshin e Kuq, për të festuar aneksimin e territoreve ukrainase. Presidenti rus u rrethua nga...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?