Misteri pas ngordhjes së mijëra peshqve në Poloni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyrtarët në Poloni dhe Gjermani po përpiqen të zbulojnë shkakun e një ngordhjeje masive të peshkut përgjatë lumit Oder, i cili kalon midis dy vendeve.

Mijëra peshq të ngordhur janë shfaqur përgjatë qindra kilometrave të lumit që nga fundi i muajit të kaluar, shkruan BBC.

Mendohet se një substancë toksike ka hyrë në ujë, megjithëse kimikati i saktë mbetet i panjohur pavarësisht testeve.

Njerëzve u është thënë të shmangin lumin mes paralajmërimeve për një katastrofë mjedisore nga qeveria gjermane.

Por autoritetet në të dy vendet janë akuzuar nga aktivistët se nuk kanë punuar së bashku për t’iu përgjigjur shpejt katastrofës dhe për të mbrojtur njerëzit.

Të premten, kryeministri polak Mateusz Moraëiecki shkarkoi një palë zyrtarë mjedisorë për trajtimin e incidentit nga ana e tyre.

Ai shpjegoi se problemi fillimisht ishte supozuar të ishte “lokal”, por më vonë u zbulua se ishte “shumë i madh” në shkallë.

Lumi mund të marrë “vite” për t’u rikuperuar, shtoi ai.

Morawiecki sugjeroi se “sasi të mëdha mbetjesh kimike” ishin hedhur në rrugë ujore, pa marrë parasysh rreziqet për jetën e egër.

Ministrja Gjermane e Mjedisit Steffi Lemke bëri thirrje për një hetim gjithëpërfshirës të incidentit, duke thënë se autoritetet po punonin rreptësisht për të gjetur shkakun.

Në përgjithësi, Oder është konsideruar si një lum i pastër, i cili shërben si shtëpi për 40 lloje peshqish, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Një zyrtar në shtetin lindor të Brandenburgut të Gjermanisë tha se rezultatet e testit po tregonin nivele të rritura të oksigjenit në ujë, duke lënë të kuptohet për praninë e një substance të huaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?