Rritet numri i rusëve që blejnë prona në Finlandë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i rusëve që blejnë prona në Finlandë po rritet me një ritëm të shpejtë mes kërcënimeve të ndalimit të vizave Shengen.

Mediat lokale finlandeze kanë zbuluar se qytetarët e Rusisë kanë kryer 212 transaksione me pasuri të paluajtshme në shtatë muajt e parë të vitit 2022, shkruan Schengen Visa Info.

Kjo është një rritje e konsiderueshme në krahasim me vitin 2021, pasi gjatë gjithë vitit të kaluar, rusët blenë 222 prona në Finlandë.

Numri më i madh i transaksioneve deri më tani këtë vit është bërë në rajonin e Karelisë së Jugut, i cili ndodhet afër kufirit me Rusinë.

Nga të gjitha qytetet në këtë rajon, është zbuluar se qyteti i Imatra ka qenë destinacioni më i popullarizuar për rusët që kërkojnë të blejnë prona.

Qytetarët nga vendet jo anëtare të BE-së, përfshirë rusët, duhet të aplikojnë për një leje në mënyrë që të jenë në gjendje të blejnë pronë në Finlandë. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Finlandës, leja kushton 200 euro dhe përpunimi i saj mund të zgjasë disa muaj.

Ndërsa vendet e tjera kanë vendosur tashmë kufizime hyrjeje për rusët, autoritetet finlandeze vendosën ta bëjnë këtë kohët e fundit.

Ministri i Jashtëm i Finlandës tha javën e kaluar se një plan për të kufizuar dhënien e vizave turistike për rusët ishte paraqitur për diskutim.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

TË FUNDIT

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

A do të rikthehet Bojko Borissov? Bullgarët sot sërish në zgjedhje

Qytetarët bullgarë këtë të diel u drejtohen qendrave të votimit Kjo është hera e katërt në dy vjet që bullgarët shkojnë në zgjedhje. Zgjedhjet e përgjithshme...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?