Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që stërviten për të çliruar Ukrainën nga pushtimi rus, por duke e bërë atë 1 mijë milje larg, në Britani.

Ata janë mes disa qindra rekrutëve ukrainas që i janë nënshtruar një stërvitjeje intensive në një bazë ushtarake në jug-lindje të Anglisë. Bëhet fjalë për një pjesë të 10 mijë ushtarëve ukrainas që qeveria britanike është zotuar të stërvitë brenda 120 ditësh.

Rekrutët po mësojnë taktikat e luftës urbane, qitje me armë zjarri dhe dhënien e ndihmës së shpejtë në fushën e betejës.

Dhe teksa stërviten, nën mbikëqyrjen e ushtarakëve britanikë të stërvitur për operacione në Irlandën e Veriut, të rinjtë ukrainas mendojnë se si të largojnë trupat ruse nga rrugët e qyteteve të tyre.

Ata vlerësojnë faktin se instruktorët britanikë kanë shumë eksperiencë nga luftërat në Irak dhe Afganistan.

“Ne mund t’i aplikojmë këto njohje në Ukrainë për të çliruar vendin nga pushtimi rus”, thotë Serhij, që me rekomandim të instruktorëve ruan anonimatin.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...

TË FUNDIT

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...

‘Dritat e Veriut’ në një nga kullat më të përdredhura në botë

Një nga kullat më të përdredhura në botë është zbuluar në Chongqing, Kinë. Kulla Dance Of Light, e projektuar nga firma e arkitekturës Aedas dhe e përfunduar...

I vjedhur në 1917, dorëshkrimi 1000-vjeçar i kthehet pronarëve të ligjshëm

Një dorëshkrim 1000-vjeçar i grabitur gjatë Luftës së Parë Botërore është kthyer në manastirin grek nga ku ishte vjedhur më shumë se një shekull...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?