Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe se ☼do dëm i mundshën në impiant, do të ishte vetëvrasje.

Deklaratën, Guterres e dha gjatë një takimi me presidentin e Ukrainës, Volodimir Zelenski dhe atë turk, Rexhep Tajip Erdogan në Lviv, shkruan BBC.

“Çdo dëm i mundshëm në Zaporizhia është vetëvrasje”, paralajmëroi Guterres.

Ky ishte takimi i parë i Zelenskit me Guterresin që nga muaji prill, kur Kievi u godit nga disa raketa gjatë vizitës së shefit të OKB-së.

Erdogan shprehu të njëjtat shqetësime si Guterres, duke thënë ishte i shqetësuar për rrezikun e një tjetër katastrofe si ajo e Çernobilit.

Forcat ruse kanë pushtuar centralin bërthamor më të madh në Evropë, që nga fillimi i marsit, megjithatë, ai ende operohet nga teknikë ukrainas.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Ky ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...

Xhixha ‘gjunjëzon’ Partizanin, bardheblutë ngrenë flamurin në mes të fushës

Tirana ka mposhtur në derbi 2-0 Partizanin në ndeshjen e luajtur në Air Albania. Edhe pse me një lojtar më pak që prej minutave të...

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...

TË FUNDIT

Ky ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...

Xhixha ‘gjunjëzon’ Partizanin, bardheblutë ngrenë flamurin në mes të fushës

Tirana ka mposhtur në derbi 2-0 Partizanin në ndeshjen e luajtur në Air Albania. Edhe pse me një lojtar më pak që prej minutave të...

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...

Incidente në derbin Partizani-Tirana, portieri i bardhebluve goditet nga tifozeria

Incidente të rënda kanë shoqëruar derbin Partizani-Tirana që po luhet në ‘Air Albania’ që nga ora 19:00. Ndërsa Tirana udhëheq 0-2 në derbi, tifozët kanë...

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?