Gjermania shtetëzon gazin, masa radikale përballë frikës nga tkurrja e rezervave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në përpjekjet e fundit për të kompensuar reduktimin e mundshëm të gazit, qeveria gjermane ka deklaruar se do të shtetëzojë importuesin më të madh të gazit në vend, “Uniper”.

Lëvizja parashikon që Berlini t’i blejë pronësinë kompanisë finlandeze “Fortum” për 500 milionë euro dhe të rrisë kapitalin me 8 miliardë euro.

“Uniper” u godit rëndë pasi Rusia mbylli rubinetet e gazsjellësit “Rrjedha e Veriut 1”, duke e detyruar vendin të blejë gaz në tregje të tjera, me çmime më të larta.

Lëvizja vjen gjithashtu pas vendimit të javës së kaluar të qeverisë për të sekuestruar rafineritë e kompanisë ruse të gazit “Rosneft”. Qeveria gjermane deklaroi se konfiskimi ishte i nevojshëm për të garantuar sigurinë energjetike.

Tani Berlini deklaron se ndërhyrja radikale ndaj “Uniper” është e justifikuar pasi kompania është një shtyllë e furnizimit të Gjermanisë me energji. Faktikisht, ajo furnizon me gaz disa qindra komuna të Gjermanisë.

Qeveria gjermane ka paralajmëruar vazhdimisht se falimentimi i saj do të kishte një efekt të ngjashëm me atë të bankës “Lehman Brothers” në tregun gjerman dhe do të shkaktonte tkurrje të rezervave në mbarë vendin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?