Ç’ndodh nëse Italia bëhet shteti i parë që heq sanksionet ndaj Moskës? 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ç’ndodh nëse Italia bëhet shteti i parë në Europë që heq dorë nga sanksionet ndaj Rusisë dhe shkon kundër unitetit të deritanishëm europian?

Votuesit italianë do të shkojnë drejt qendrave të votimit javën e ardhshme më 25 shtator.

Me rritjen e çmimeve të energjisë në pjesën më të madhe të botës, sigurisht që kriza është kthyer në një nga çështjet kryesore për zgjedhjet e ardhshme në Itali.

Sondazhet sugjerojnë se një koalicion i udhëhequr nga e djathta ekstreme ka të ngjarë të fitojë, dhe disa nga anëtarët e tij kanë kohë që flasin hapur për heqjen e sanksioneve ndaj Rusisë, për shkak të krizës energjetike dhe rritjes së kostos së jetesës.

Alpet italiane ishin epiqendra e furnizimit me gaz rus, ku gazsjellësit i ndërtuar atje furnizonte Italinë me plot 40% të nevojave totale.

Por pas sanksioneve perëndimore, Moska e shtrëngoi edhe më tej rubinetin duke ulur furnizimet nga 40 në 16%.

“Është shumë e vështirë të parashikohet nëse do të kemi gaz të mjaftueshëm për këtë dimër. Deri më tani, Rusia ka qenë gjithmonë një furnizues i besueshëm. As gjatë Luftës së Ftohtë nuk kemi mbetur pa gazin e saj,” – tha për BBC, Simone Nobili, përfaqësues i kompanisë së infrastrukturës energjetike SNAM.

Italia tani po zëvendëson gazin rus me gaz të lëngshëm (LNG) dhe Algjeria ka zëvendësuar furnizuesin e tyre më të madh, Rusinë.

Por për italianët e zakonshëm, kjo nuk ka mjaftuar dhe ndikimi në jetët e tyre të përditshme ka qenë i qartë.

Lufta po rrit çmimet e konsumatorëve dhe faturat e energjisë elektrike, duke shtyrë shumë biznese drejt falimentimit.

Anëtari i koalicionit të së djathtës ekstreme, Matteo Salvini, i ka dhënë zë këtyre problemeve duke ngritur pyetjen nëse sanksionet po ja vlejnë vërtetë për Italinë?

Ai është gjithashtu një nga politikanët që ka sugjeruar heqjen e sanksioneve ndaj Moskës.

E preferuara e Italisë për t’u bërë kryeministre, Giorgia Meloni, ka mbajtur një qëndrim të fort në mbështetje të Ukrainës. Megjithatë, partnerët e saj të koalicionit Matteo Salvini dhe Silvio Berlusconi kanë lidhje të ngushta personale me Presidentit Putin.

Në një kohë kur shumica e popullsisë në Itali janë kundër armatosjes së Ukrainës, Kremlini e ka rrugën e hapur për të shfrytëzuar këtë pikë të dobët brenda Bashkimit Europian.

Zgjedhjet në Itali do të tregojnë se cili do të jetë drejtimi që do të marrë Italia në lidhje me sanksionet.

Të gjithë janë dakord me fitoren në Kiev, por pyetja është – me çfarë kostoje?

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?