Oligarku ukrainas pro-Putin që Kremlini e shkëmbeu me ushtarët e kapur nga Azovstal

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Viktor Medvedchuk, ish-deputeti ukrainas dhe aleati i presidentit rus Vladimir Putin është liruar nga burgu në Ukrainë, pas marrëveshjes Ukrainë-Rusi për shkëmbimin e të burgosurve.

Lajmin e ka bërë të ditur presidenti ukrainas, Volodimir Zeleneski në një fjalim të tij, shkruan Euronews Serbia.

Medvedchuk, i cili akuzohet për tradhti të lartë në Ukrainë, u arrestua më 12 prill. Presidenti Zelenski publikoi një fotografi të Medvedchuk me pranga në duar dhe me uniformë kamuflazhi.

Në atë kohë, Zelenski i ofroi Moskës shkëmbimin e të burgosurve, përfshirë Medvedchuk, por Kremlini refuzoi.

“Medvedchuk nuk është shtetas rus. Ai nuk ka asnjë lidhje me operacionin ushtarak special në Ukrainë, ai është një politikan i huaj. Ne absolutisht nuk e dimë nëse ai dëshiron që Rusia të përfshihet në zgjidhjen e aferës shpifëse kundër tij.” tha zëdhënësi i presidencës ruse në atë kohë Dmitry Peskov.

Medvedchuk është një biznesmen ukrainas, i cili, pavarësisht afërsisë me Putinin, u tolerua në qarqet politike ukrainase për vite me radhë, sepse konsiderohej një kanal i rëndësishëm komunikimi me Kremlinin.

Partia që ai drejtoi “Platforma e opozitës – për jetën”, konsiderohet pro-ruse nga shumica e publikut ukrainas për shkak të narrativës së saj, megjithëse vetë Medvedchuk e refuzon.

Putin është kumbari i vajzës së Medvedchuk dhe të dy janë fotografuar së bashku në shumë raste.

Që atëherë, ata kanë zhvilluar lidhje të ngushta, megjithëse ende ndryshojnë në disa çështje – dhe një nga ato çështje është marrëdhënia midis Rusisë dhe Ukrainës.

Roli ndërmjetësues i Medvedchuk, përfundoi kur Volodimir Zelenski u bë president i Ukrainës.

Në shkurt 2019, Zelenski nënshkroi një dekret që akuzonte Medvedchuk për terrorizëm financiar dhe pasuritë e tij u bllokuan. Në maj të këtij viti, ai u akuzua për tradhti të lartë dhe iu caktua masa e sigurisë ‘arrest shtëpie’.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?