Orban: Nëse sanksionet kundër Rusisë hiqen, çmimi i gazit do të binte me 50 për qind

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha se sanksionet ndaj Rusisë të vendosura nga Bashkimi Evropian duhet të hiqen, raporton Reuters duke cituar mediat hungareze.

Orban, i cili është kritik i ashpër i masave ndëshkuese të BE-së ndaj Rusisë për sulmin ndaj Ukrainës, e tha këtë në takimin e djeshëm të partisë së tij Fidesz, me dyer të mbyllura, shkruan e përditshmja “Majar Nemzet”.

Gazeta hungareze citoi Orban të ketë thënë, pa përmendur një burim, se sanksionet e BE-së kanë rritur çmimet e gazit dhe inflacionin dhe se nëse këto masa hiqen, çmimet e gazit do të bien menjëherë me 50 për qind, ndërsa inflacioni do të ketë gjithashtu një prirje rënëse.

Pa sanksione, Evropa mund të rifitojë fuqinë e saj dhe mund të shmangë recesionin e ardhshëm, tha Orban, sipas një raporti të gazetës, duke përsëritur qëndrimin e tij të mëparshëm se sanksionet dëmtojnë Evropën më shumë se Rusinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?