Radhë të gjata në kufi me Gjeorgjinë, rusët ikin pas thirrjes së Putin për luftë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Burrat rusë po përpiqen të largohen nga vendi për të shmangur thirrjen ushtarake për luftën në Ukrainë.

Radhët janë krijuar në pikat kufitare që kur Presidenti Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm ushtarak të mërkurën, ku mund të thirren 300,000 njerëz për të luftuar, shkruan BBC.

Në kufirin me Gjeorgjinë janë krijuar radhë të gjata automjetesh, teksa burrat përpiqen t’i shpëtojnë luftës.

Disa nga ata që shkojnë në vendin fqinj kanë përdorur biçikleta për të anashkaluar radhët e makinave dhe për të shmangur ndalimin e kalimit në këmbë.

Gjeorgjia është një nga vendet e pakta fqinje ku rusët mund të hyjnë pa pasur nevojë të aplikojnë për vizë.

Rusia po kryen rekrutimet më të mëdha ushtarake që nga Lufta e Dytë Botërore. Vendimi për mobilizim i presidentit Vladimir Putin, u përcoll me protesta e arrestime në 38 qytete ruse dhe interesim të madh të qytetarëve për t’u larguar nga Rusia.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Islanda barazon Shqipërinë në minutat shtesë

Fundi i ndeshjes Shqipëri-Islandë është shoqëruar me tensione pas barazimit që skuadra kundërshtare bëri në “Air Albania”. Tifozët të cilët çuan peshë stadiumin nga gëzimi...

Eksperti: Në Kosovë po investohet turkofobi, përplasje e ashpër dhe agresive

Ka një turkofobi të investuar në Kosovë, tha eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani në “Now” me Erla Mëhillin, Ai u shpreh se nuk i kupton...

Gazetarja: Erdogani në Kosovë vjen si në shtëpi, jemi vasalë

Gazetarja Edlira Qefalia thotë se situata lidhur me ndikimin turk në Kosovë është edhe më keq së në Shqipëri. Në një lidhje me emisionin Now...

TË FUNDIT

Islanda barazon Shqipërinë në minutat shtesë

Fundi i ndeshjes Shqipëri-Islandë është shoqëruar me tensione pas barazimit që skuadra kundërshtare bëri në “Air Albania”. Tifozët të cilët çuan peshë stadiumin nga gëzimi...

Eksperti: Në Kosovë po investohet turkofobi, përplasje e ashpër dhe agresive

Ka një turkofobi të investuar në Kosovë, tha eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani në “Now” me Erla Mëhillin, Ai u shpreh se nuk i kupton...

Gazetarja: Erdogani në Kosovë vjen si në shtëpi, jemi vasalë

Gazetarja Edlira Qefalia thotë se situata lidhur me ndikimin turk në Kosovë është edhe më keq së në Shqipëri. Në një lidhje me emisionin Now...

Ekspertja: Mesazhi që donte të jepte Rama për FETO-n

Ilda Zhulali, eksperte e çështjeve ndërkombëtare tha se për mbylljen e kolegjit “Mehmet Akif” nuk është respektuar e gjithë hapësira ligjore. Sipas saj kërkesa e...

Eksperti: Si e morën gylenistët Komunitetin Mysliman Shqiptar

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani thotë se gylenistët e kanë marrë Komunitetin Mysliman Shqiptar shumë vite më parë. Në emisionin Now, në Euronews Albania...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?