English

Faleminderit Gorbi, politikanë në të gjithë botën vlerësojnë ish liderin sovjetik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pikëllim, admirim, mirënjohje. Pas vdekjes së Mihail Gorbachev politikanë të nivelit të lartë nga e gjithë bota kanë vlerësuar nobelistin e Paqes dhe kreun e fundit të Bashkimit Sovjetik.

- Advertisement -

Në një postim në rrjetin social Twitter presidentja e Komisionit Europian  Ursula von der Leyen  e vlerëson Gorbachev  një lider të besuar dhe të respektuar.

Kreu i OKB-së Antonio Guterres  u shpreh se Gorbachev ndryshoi kursin e historisë.

Kryeministri në largim i Britanisë së Madhe e vlerësoi ish-liderin sovjetik për kurajon dhe integritetin.

Një njeri i paqes, angazhimi i tij për paqe ndryshoi historinë tonë të përbashkët, shkroi në Twitter presidenti i Francës Emmanuel Macron.

‘Kur bota përballej me konflikt dhe paqëndrueshmëri, ai pa paqe dhe mundësi. Ai ishte sinonim i kurajës dhe vizionit. Ai na kujtoi se duhet më shumë kurajë për të për përfunduar një luftë sesa ta nisësh një të tillë” u shpreh përfaqësuesi i Australisë.

Presidenti Putin  shprehu ngushëllimet e tij përmes zëdhënësit të Kremlinit Dmitry Peskov.

Presidenti i SHBA Joe Biden e cilësoi  atë një “lider të rrallë”, duke theksuar punën e tij drejt kontrollit të armëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×