English

Falen gjobat për ndërtimet pa leje në Theth, Rama: Nuk janë ndërtime abuzive

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Theth për të dorëzuar 200 certifikata pronësie.

- Advertisement -

Ndër të tjera Rama lajmërojë se gjobat e vendosura për ndërtim pa leje do të falen. Sipas tij ndërtimet pa leje në Theth nuk ishin abuzive, por janë ndërtuar për shkak të shtrëngimit të ligjit pasi vendi është një zonë e mbrojtur.

Gjithsesi kryeministri tha se asnjë ndërtim pa leje nuk do të falet më në zonën e Thethit.

“Është çështja e gjobave, këtu ka një mase shumë të madhe të gjobave si rezultat i ndërhyrjeve  apo ndërtimeve gjithmonë aty ku keni pasur shtëpinë e vjetër apo truallin tuaj që janë bërë për shkak të nevojës për të krijuar ekonomi përmes turizmit që nuk janë ndërtuar sipas ligjit dhe jo sepse nuk keni dashur por sepse shtrëngimi i legjislacionit për ketë zonë  që figuron zonë të mbrojtur natyrore e ka bërë të pamundur dhe qeveria do ti fali të gjitha këto gjoba sepse e kemi diskutuar dhe sic  thashë nuk janë ndërtime të bëra abuzivisht për t’jua shmangur ligjit por janë bërë nga nevoja. Kjo nuk do të thotë se kush do të vendosë një gurë më tutje do të tolerohet.”, tha Rama.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?