Familja kanadeze përqark botës përpara se fëmijët të verbohen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vajza e tyre Mia ishte vetëm tre vjeç kur çifti kanadez Edith Lemay dhe Sebastien Pelletier vunë re për herë të parë se ajo kishte probleme me shikimin.

Disa vjet pasi e çuan për herë të parë tek një specialist, Mia, më e madhja nga katër fëmijët e tyre, u diagnostikua me retinitis pigmentosa, një gjendje e rrallë gjenetike që shkakton humbje ose rënie të shikimit me kalimin e kohës, shkruan CNN.

Në këtë pikë, Lemay dhe Pelletier, të cilët kanë qenë të martuar për 12 vjet, kishin vënë re se dy nga djemtë e tyre, Colin, tani shtatë vjeç dhe Laurent, tani pesë, po përjetonin të njëjtat simptoma.

- Advertisement -

Frika e tyre u konfirmua kur në vitin 2019 djemtë u diagnostikuan me të njëjtin çrregullim gjenetik; djalit të tyre tjetër Leo, tani nëntë vjeç, iu dha gjithçka e qartë.

“Nuk ka asgjë që mund të bësh vërtet”, thotë Lemay, duke shpjeguar se aktualisht nuk ka asnjë kurë apo trajtim efektiv për të ngadalësuar përparimin e retinitit pigmentoz.

“Ne nuk e dimë se sa shpejt do të shkojë, por ne presim që ata të jenë plotësisht të verbër nga mesi i jetës.”

Pasi u pajtuan me lajmin, çifti e përqendruan vëmendjen e tyre në ndihmën ndaj fëmijëve të tyre në mënyër që ata të fitonin aftësitë që do t’u duheshin për tu përshatur me kushe të tjera në jetën e tyre.

Kur mjeku i Mia-s i sugjeroi që ta mbushni me “kujtime vizuale”, Lemay kuptoi se ekzistonte një mënyrë vërtet e pabesueshme që ata mund të bënin pikërisht këtë për të dhe për fëmijët e tjerë.

“Mendova, ‘Nuk do t’i tregoj asaj një elefant në një libër, do ta çoj për të parë një elefant të vërtetë”, shpjegon ajo. “Dhe unë do ta mbush kujtesën e saj vizuale me imazhet më të mira, më të bukura që mundem”.

Ajo dhe burri i saj shpejt filluan të bëjnë plane për të kaluar një vit duke udhëtuar nëpër botë me fëmijët e tyre.

Ndërsa Lemay dhe Pelletier udhëtonin shpesh së bashku përpara se të bëheshin prindër dhe kishin marrë fëmijët e tyre në udhëtime të ndryshme, marrja përsipër e një udhëtimi të zgjatur si një familje nuk ishte dukur e realizueshme më parë.

“Me diagnozën kemi një urgjencë”, shton Pelletier, i cili punon në financë. “Ka gjëra të shkëlqyera për të bërë në shtëpi, por nuk ka asgjë më të mirë se të udhëtosh”.

Familja prej gjashtë anëtarësh fillimisht duhej të nisej në korrik 2020 dhe kishte planifikuar një itinerar të thelluar që përfshinte udhëtimin përmes Rusisë me rrugë tokësore dhe kalimin e kohës në Kinë.

“Ne në fakt u nisëm pa një itinerar”, thotë Lemay. “Ne kishim ide se ku donim të shkonim, por planifikojmë si të shkojmë. Ndoshta një muaj përpara”.

Para se të niseshin, familja Lemay-Pelletier krijoi një listë eksperiencash për udhëtimin e tyre. Sipas Lemay, Mia donte të hipte në kalë, ndërsa Laurent donte të pinte lëng në një deve.

“Ishte vërtet specifike dhe shumë qesharake në atë kohë”, shton ajo.

Ata e filluan udhëtimin e tyre në Namibi, ku u afruan me elefantët, zebrat dhe gjirafat, përpara se të niseshin për në Zambia dhe më tej në Tanzani, dhe më pas fluturuan për në Turqi, ku kaluan një muaj. Familja më pas mori rrugën për në Mongoli, përpara se të shkonte në Indonezi.

“Ne jemi duke u fokusuar në pamjet”, shpjegon Pelletier. “Po fokusohemi shumë edhe te fauna dhe flora. Kemi parë kafshë të pabesueshme në Afrikë, por edhe në Turqi dhe gjetkë.

“Pra, ne po përpiqemi vërtet t’i bëjmë ata të shohin gjëra që nuk do t’i kishin parë në shtëpi dhe të kenë përvojat më të pabesueshme”.

Pelletier thekson se ata mbeten me shpresë se Mia, Colin dhe Laurent nuk mund të verbohen kurrë. Por për momentin, ata po bëjnë gjithçka që munden për të siguruar që mund të përballojnë çdo gjë që mund të ofrojë e ardhmja.

“Shpresojmë se shkenca do të gjejë një zgjidhje”, thotë Pelletier. “Ne kryqëzojmë gishtat për këtë. Por ne e dimë se mund të ndodhë, ndaj duam të sigurohemi që fëmijët tanë të jenë të pajisur për t’u përballur me këto sfida”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

TË FUNDIT

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×