English

FBI nis hetim për “thesaret” antike të humbura nga Muzeu Britanik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

FBI ka nisur hetimet për shitjen te blerësit amerikanë të atyre që dyshohet se janë qindra thesare nga Muzeu Britanik.

- Advertisement -

Sipas BBC agjencia amerikane e zbatimit të ligjit ka ndihmuar gjithashtu me kthimin e 268 artikujve, të cilat muzeu pretendon se i përkasin, që i janë shitur një koleksionisti në Uashington DC.

Muzeu Britanik njoftoi vitin e kaluar se xhevahiret e lashta, bizhuteritë dhe sende të tjera nga koleksioni i tij, mungonin, ishin vjedhur ose dëmtuar.

Një blerës, me qendër në New Orleans, i tha BBC-së se një agjent i FBI-së i kishte dërguar e-mail duke i kërkuar informacion për dy pjesë që kishte blerë në eBay.

Agjenti i FBI tha se ata po ndihmonin Policinë Metropolitane në hetimin e sendeve të humbura ose të vjedhura nga muzeu.

Muzeu Britanik thotë se nga 1500 objekte që ai vlerëson se janë vjedhur ose zhdukur, 626 janë gjetur deri më tani dhe 100 të tjerë janë gjetur, por ende nuk janë kthyer.

Shumica dërrmuese e sendeve që muzeu beson se janë vjedhur nuk janë kataloguar dhe është ende në proces të kërkimit të mënyrave për të vërtetuar se ato vijnë nga koleksioni i tij. Në disa raste, kjo përfshin koleksionistët që pranojnë t’i dhurojnë objekte muzeut në mënyrë që stafi të mund të vlerësojë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?