‘FIFA-Gate’, nis gjyqi për korrupsion lidhur me të drejtat televizive

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ka nisur në Nju Jork gjyqi ndaj dy ish-drejtuesve ekzekutivë të kompanisë amerikane “Fox” dhe agjencisë argjentinase “Full Play”.

Hernan Lopez dhe Carlos Martinez akuzohen për korrupsion, mashtrim bankar dhe pastrim parash, si pjesë e mega-skandalit të korrupsionit që u zbulua në vitin 2015 në radhët e FIFA-s.

Autoritetet amerikane pretendojnë se mes viteve 2005-2015 të pandehurit kanë paguar dhe kanë marrë ryshfete nga zyrtarët e Konfederatës Amerikano-Jugore të Futbollit, në këmbim të të drejtave fitimprurëse të transmetimit.

- Advertisement -

Ato gjithashtu dyshojnë se Lopez dhe Martinez gjetën informacione për të siguruar të drejtat e transmetimit në Shtetet e Bashkuara të ndeshjeve të botërorëve të 2018-s dhe 2022-shit.

Çështja është pjesë e skandalit të korrupsionit “FIFA-gate”, që në 2015-n tronditi organin qeverisës të futbollit, që i kushtoi vendin e punës presidentit Sepp Blatter.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

TË FUNDIT

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...

Flet avokati i Saimir Tahirit: E ka gruan sëmurë, do kujdeset për fëmijët

Maks Haxhia, avokati i ish-ministrit Saimir Tahiri tha në një komunikim me mediat bashkëshirtja e tij për shkak të problemeve me shëndetin, nuk mund të...

Lirimi i Saimir Tahirit, Berisha: Urdhëri i Ramës, ultimatumit i erdhi fundi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar në lidhje me lirimin nga qelia të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Gjatë një konference për media, Berisha u...

Përmbytjet në Emilia Romagna në Itali, Bashkia e Tiranës jep 100 mijë euro ndihmë

Bashkia e Tiranës, me propozim të kryebashkiakut Erion Veliaj, ka akorduar 100 mijë euro ndihmë për Rajonin e Emilia Romagnas në Itali, për lehtësimin...

Konfiskohen pasuritë e Raul Zenunaj, i kalojnë në pronësi shtetit

Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka konfiskuar pasuritë e Raul Zenunaj dhe personave të lidhur me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×