English

“Fillimi i dy legjendave”: Historia e fotos virale të Messit dhe foshnjës Yamal

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në vitin 2007, Lionel Messi i ri pozoi për foto me një fëmijë në dhomën e zhveshjes së Camp Nou në Barcelonë për një fotosesion bamirësie.

- Advertisement -

Messi, i cili ishte 20 vjeç, tashmë po bënte emër dhe do të vazhdonte të bëhej ndoshta më i madhi i të gjitha kohërave.

Por fotografi nuk e dinte se foshnja do të bënte bujë edhe në futbollin ndërkombëtar më pak se 17 vjet më vonë.

Messi ishte duke larë Lamine Yamal – talentin e Spanjës i cili një ditë më parë theu rekordin duke u bërë 16-vjeçari i parë që shënon në një kampionat evropian

Goli i tij kundër Francës në gjysmëfinale të së martës është ai për të cilin do të flitet me dekada.

Fotoja e harruar prej kohësh e Messit dhe Yamal u rishfaq pasi babai i Yamal e postoi në Instagram javën e kaluar me tekstin: “Fillimi i dy legjendave”.

Fotot janë realizuar nga Joan Monfort, e cila punon si fotograf i pavarur për Associated Press.

Xhirimi erdhi pasi UNICEF ​​bëri një lotari në qytetin Mataró ku jetonte familja e Lamine, tha ai.

“Ata u regjistruan për lotarinë për të bërë foto në Camp Nou me një lojtar të Barçës. Dhe ata fituan shortin”, i tha Monfort Associated Press.

Detyra nuk ishte e lehtë, tha fotografi.

“Messi është një djalë mjaft introvert, ai është i turpshëm”, tha ai.

“Ai po dilte nga dhoma e zhveshjes dhe befas e gjen veten në një dhomë tjetër të zhveshjes me një vaskë plastike të mbushur me ujë dhe një fëmijë në të. Ishte e ndërlikuar. Ai as që dinte si ta mbante në fillim”.

Ashtu si Messi, Yamal vazhdoi të luajë për Barcelonën, ku u bë titullari dhe golashënuesi më i ri i klubit ndonjëherë, si dhe golashënuesi më i ri në ligën spanjolle.

Monfort tha se vetëm kur fotografia filloi të bëhej virale në internet javën e kaluar ajo kuptoi se foshnja ishte Yamal.

“Është shumë emocionuese të shoqërohesh me diçka që ka shkaktuar një ndjesi të tillë”, tha ai.

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?